PROFIL: Bývalá mariňačka Penny Mordauntová bojuje o křeslo britského premiéra

O vedení britské vlády a zároveň Konzervativní strany usiluje vedle Rishi Sunaka a Liz Trussové také Penny Mordauntová, současná ministryně obchodu se zkušenostmi z armády. Její jméno možná není tolik mediálně známé jako v případě jejích soupeřů, v posledním hlasování konzervativců nicméně obsadila s 92 hlasy druhé místo za Sunakem, jenž získal 118 hlasů a postoupila mezi poslední tři kandidáty. Kdo vystřídá Borise Johnsona na pozici šéfa britské vlády se dozvíme 5. září.

Zajímavost :  Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

Devětačtyřicetiletá Mordauntová má za sebou pozoruhodnou životní dráhu. Narodila se v Torbay v jihozápadní Anglii. Její otec byl britský výsadkář. Také Penny prošla službou u vojenského námořnictva. Vedle toho vystřídala i celou řadu jiných, nevšedních profesí. Byla například asistentkou kouzelníka nebo dobrovolnicí v rumunských sirotčincích a vystudovala filozofii na univerzitě v Readingu. V letech 2000 a 2004 pracovala ve Spojených státech pro prezidentskou kampaň George W. Bushe. 

Zajímavost :  K dnešnímu dni začne fungovat pracovní platforma EU pro společné nákupy plynu

Carrie Johnson – Kdo je třetí manželka Borise Johnsona?

Video se připravuje …

Přestože se v politice pohybuje již od devadesátých let minulého století, její kariéra nabrala výrazný vzestup až v posledních letech, kdy se protlačila na klíčové posty. V roce 2019 se stala historicky první ženou, která zastávala úřad britské ministryně obrany. Od loňského září řídí ministerstvo obchodu. Okamžitě po Johnsonově rezignaci bylo její jméno zmiňováno mezi těmi, co by mohli odcházejícího premiéra nahradit a vysoké šance jí připisují třeba i britské sázkové kanceláře. 

Mordauntová se v politice profiluje především jako velká vlastenka. Přesvědčila Johnsona, aby kvůli špatné ekonomické situaci země snížil rozpočet na humanitární pomoc v zahraničí. Dlouhodobě obhajuje brexit, tedy vystoupení Spojeného království z Evropské unie. 

Není příliš jasné, jaký by zaujala přístup k válečnému konfliktu na Ukrajině, nicméně dříve prohlásila, že „Rusko musí tuto válku prohrát.“ Ministryně také uvedla, že by prosazovala ostřejší postup vůči Číně. Johnson byl podle jejího názoru na Peking „příliš měkký“.  

Kontroverze budí v Británii snad jenom její postoj k LGBT komunitě. Mordauntová se hlasitě zastává transsexuálních osob a podle některých zdrojů podporovala prosazení rozporuplného zákona, jenž by výrazně zjednodušil proces změny pohlaví. Na druhé straně by přinesl komplikace při zachování oddělených veřejných prostor pro muže a ženy. Politička toto tvrzení označila za pomluvy.

Celý článek zde