Profil ministra průmyslu a obchodu, Ing. Jozef Síkela

Publikováno:

17.12.2021

Autor:

odbor komunikace 01400


Jozef SíkelaJozef Síkela

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ve stejném roce, kdy byl promován inženýrem ekonomie, uspěl v konkursu do prestižního bankovního studijního programu rakouské Creditanstalt AG ve Vídni, kde několik let pracoval.

Po návratu do Prahy působil na různých pozicích v oblasti řízení úvěrových rizik a firemního bankovnictví nejprve v Bank Austria Creditanstalt, později ve vedení České spořitelny. Poté se se stal 1. místopředsedou představenstva a náměstkem generálního ředitele, později předsedou představenstva a generálním ředitelem Erste Bank na Ukrajině.

Díky úspěšné konsolidaci Erste Ukrajina byl jmenován předsedou představenstva a generálním ředitelem Slovenské spořitelny. V jejím čele se mu podařilo dosáhnout historicky rekordních výsledků, banka opakovaně získala titul Banka roku a Jozef Síkela ocenění Bankéř roku a návrh na Manažera roku. Pod jeho vedením se banka stala také Nejhodnotnější značkou na Slovensku.

Zajímavost :  Privatizéri pochopili, že v Tatrách tak ľahko nezarobia (rozhovor)

Později byl Jozef Síkela jmenován členem představenstva Erste Group Bank AG, mateřské společnosti skupiny Erste. Zodpovídal za firemní a investiční bankovnictví, fúze a akvizice, financování nemovitostí včetně komunálního bydlení, obchodní financování, finanční trhy a makroekonomické analýzy. Tyto aktivity skupiny Erste zastřešoval na všech „domácích trzích“ Erste v České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, i na tzv. rozšířených trzích v Německu, Polsku a Švýcarsku. V jeho přímé zodpovědnosti byly i pobočky Erste Group v Londýně, New Yorku a Hongkongu.

Zajímavost :  Polská firma Allegro dostala povolení k nákupu Mall Group a kurýrní služby WeDo

17. prosince 2021 byl Jozef Síkela jmenován prezidentem republiky ministrem průmyslu a obchodu. Ke stejnému datu se vzdal všech statutárních a vlastnických pozic v podnikatelské sféře.

Jozef Síkela hovoří anglicky, německy a rusky. Je ženatý, s manželkou Pavlínou vychovávají dceru Natálku. Jeho vášní je poslech hudby, zejména rockové, jazzové a vážné, mezi jeho koníčky dále patří literatura a film.

Zajímavost :  Noční proud je mýtus. Přesto je však díky levnější elektřině možné ušetřit

Celý článek zde |