Program MBA nesmí usnout na vavřínech. Potřeby studentů se mění

Titul MBA se často chápe jako klíč ke kariérnímu postupu. K jeho získání je ale potřeba absolvovat postgraduální studium, které představuje nemalou časovou i finanční investici. Vyplatí se, vrátí se? To jsou otázky, které si potenciální zájemci o MBA studijní programy kladou už od jejich vzniku před 60 lety v USA. Zvlášť v posledních letech, kdy se podoba podnikání dramaticky proměnila, pochybnosti o přínosech studia pro manažery z praxe narůstají.

Okamžitě použitelné v praxi

Například na University of New York in Prague (UNYP) vyjde dvouletý studijní MBA program na 360 000 korun. „Nejlepším důkazem návratnosti této investice jsou naši absolventi, kteří záhy po dokončení studia zaznamenávají rychlý kariérní postup. Mnoho z nich také rozjede vlastní firmy a projekty a splní si tak své profesní sny,“ míní dlouholetý lektor a ředitel postgraduálních programů na UNYP Sotiris Karagiannis.

Stěžejní podle něho je, aby MBA programy jakožto prestižní postgraduální studium nezamrzly v čase. Musí naopak reagovat na potřeby studentů. „Nadešel čas, abychom v manažerském vzdělávání změnili pohled na své role a přesunuli střed pozornosti směrem od sebe přímo k našim studentům. MBA programy musí povzbuzovat studenty, aby si vedle školou daných studijních cílů stanovili i cíle vlastní, vlastní rozvojový program, aby převzali zodpovědnost za svou budoucnost,“ konstatuje. Studenti podle něho velmi oceňují kombinaci teoretické výuky a její okamžitou aplikací v praxi. Ideálně na příkladech ze svých vlastních firem nebo společností, pro které pracují.

Zajímavost :  Několik tipů, jak ušetřit za elektřinu

Karagiannis také zdůrazňuje, že v programech MBA nesmí jít jen o zlepšování profesionálních dovedností, ale také o rozvoj osobnostních kvalit studentů. Naprosto stěžejní součástí studia je proto kurz etiky a společenské odpovědnosti.

Nezaspat dobu

UNYP nabízí MBA programy v klasických oborech, jako je management, podnikání, finance a marketing. Jako první vysoká škola v Česku spustila program MBA in Global Business Services, který se bude soustředit na podnikové služby. „Lidé pracující v podnikových službách se od transakčních činností stále víc přesouvají ke kvalifikovanějším úkolům. Klientům z celého světa poskytují například obchodní analytiku a řadu dalších služeb, které jsou zásadní pro strategické rozhodování dané společnosti. Kontinuální vzdělávání v tomto sektoru je tak velmi důležité a zaměstnancům dává konkurenční výhodu i schopnost porozumět současným výzvám,“ konstatuje Karagiannis.

UNYP tento program zakládá ve spolupráci s vzdělávací certifikační organizací Hackett Institute. Celý program pak zaštiťuje asociace ABSL, která se soustředí na rozvoj oboru podnikových služeb.

„Tímto novým MBA programem naše škola nabízené vzdělávání ještě víc přizpůsobuje požadavkům současného byznysu. Podnikové služby patří k dynamicky se rozvíjejícím odvětvím, a to zvlášť České republice,“ říká Karagiannis a předpokládá o titul MBA v Global Business Services značný zájem.

Zajímavost :  Nesmrtelnost má mnoho podob. Vybrali jsme deset knih, které by čtenářům neměly uniknout

Pod dohledem kouče

Každý rok dokončí studium MBA na UNYP 20 až 25 studentů, což je takové množství, aby zůstal zachován požadovaný poměr studentů vůči pedagogům. „Velmi si zakládáme na tom, aby byla každému studentovi věnována dostatečná pozornost a podpora učitelů,“ říká Karagiannis.

Ředitel postgraduálních programů na UNYP Sotiris KaragiannisZdroj: UNYP

Ředitel postgraduálních programů na UNYP Sotiris Karagiannis

Nově UNYP do MBA programů zapojuje osobní koučink. Každému studentovi bude přidělen kouč, který ho bude provázet celým studiem, pomůže mu rozvíjet jeho silné stránky a stanovit si osobní cíle. Tato forma vzdělání klade podle Karagiannise vysoké nároky hlavně na pedagogy, kteří musí být schopni nejen předávat znalosti, ale hlavně rozvinout potenciál studentů, probouzet v nich motivaci k tomu, aby na sobě chtěli dál pracovat. Více než o klasické výuce se podle něho dá hovořit o trénování studentů. „Naši kouči a mentoři jsou akreditovaní profesionálové, kteří sami ve svém oboru dosáhli vrcholu. Chtějí předávat své zkušenosti a znalosti mladší generaci lídrů, objevovat jejich talent a pomoci jim ho plně rozvinout.“

Zajímavost :  Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně klesl...

V současnosti škola začala koučinkem týmů. Studenti tvoří tříčlenné skupiny a těm je přidělen kouč. „Snažíme se přivádět čím dál víc akreditovaných koučů z praxe v České republice. Také naši pedagogové se dál vzdělávají v koučinku, aby mohli být studentům co největší oporou. Tak aby časem měl ideálně každý student svého osobního kouče,“ dodává Karagiannis.

Jitka Šorfová

Vystudovala hospodářskou politiku a ekonomickou žurnalistiku na VŠE v Praze. Profesionální tanečnice a choreografka (například StarDance 2010 a 2013). Vedle psaní především vyučuje tanec děti i dospělé. Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO