Provozovatel obchodů Iceland je v konkurzu. Problém v Česku mají i restaurace Nordsee

Městský soud v Praze potvrdil úpadek společnosti ICL Czech, která provozuje v tuzemsku obchody britského řetězce s potravinami Iceland. Na její majetek prohlásil konkurz. Návrh na zahájení insolvenčního řízení, na který jako první upozornil online deník Aktuálně.cz, na sebe začátkem května podala sama firma.

Firma ICL Czech v insolvenčním návrhu uvedla, že má závazky zhruba 74,9 milionu korun. Věřitelé mohou své pohledávky do začátku srpna hlásit pražskému městskému soudu. Přezkumné jednání pohledávek a také schůze věřitelů se uskuteční 6. září. Podání návrhu na insolvenci odmítl mluvčí Petr Langmaier na přímý dotaz Aktuálně.cz komentovat. 

Na sociální síti Facebook řetězec v pátek uvedl, že mražené potraviny si lidé mohou stále zakoupit ve dvou prodejnách, a to v Praze-Hloubětíně a v Leopoldově ulici na Chodově. Na internetových stránkách už dříve oznámil ukončení provozu e-shopu. Na český trh řetězec vstoupil v roce 2011, první prodejna byla v Plzni.

Zajímavost :  Bitcoin míří strmě dolů, ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2011

ICL Czech kromě potíží kvůli pandemii a odchodu Británie z EU, který způsobil nárůst nákladů na dopravu zboží a zpožďování dodávek, svůj úpadek zdůvodnila také rostoucími cenami energií. „Ani výrazná restrukturalizace provozu a úspory jak v materiální, tak personální oblasti nepřinesly s ohledem na nečekaný nárůst dalších nákladů dostatečný efekt,“ napsala firma v návrhu na insolvenci.

O prohlášení konkurzu na svůj majetek soud žádá také společnost Master Mariner, která v Česku provozuje restaurace německé sítě Nordsee. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Zajímavost :  Z Moskvy do Basileje kolem celé Evropy. Letoun s ruskými diplomaty 9 hodin kličkoval

Master Mariner, provozovatel restaurací Nordsee v obchodních centrech, se dostal do ztráty v roce 2019, kdy přestala fungovat pobočka v pražském centru Arkády Pankrác. Další dva roky podnikání podle společnosti ovlivnilo nucené uzavření provozoven kvůli šíření koronavirové nákazy.

Ani letos se návštěvnost nevrátila na předcovidovou úroveň a firma tak není schopna hradit nové a dříve nesplacené závazky, uvedla v insolvenčním návrhu. Společnost eviduje dluh zhruba 40,3 milionu korun, největší část je v korunách, další závazky má v eurech a švýcarských francích.

První restaurace Nordsee v Česku hosty přivítala v roce 2004, o deset let později Master Mariner provozoval pod touto značkou čtyři podniky. Nyní má na svém webu uvedeny dvě pobočky v Praze – obchodních centrech Palladium a Nový Smíchov.

Zajímavost :  Hasiči zastavili postup požáru v Českém Švýcarsku, zasahují už i italská letadla

Celý článek zde