Průměrné nájemné v ČR koncem roku nepatrně kleslo na 292 Kč/metr čtvereční

Praha – Průměrné měsíční nájemné za jeden metr čtvereční v České republice činilo ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 292 korun. Mezičtvrtletně tak cena klesla nepatrně o 0,3 procenta. Jednotlivé změny nájemného mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím se měnily podle lokality. Nejvíce klesl průměrný nájem v Brně, naopak nejvíce vzrostl v Jihlavě. Vyplývá to z dat Rent Indexu poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici. Začátkem letošního roku by podle Deloittu měly nájmy začít opět růst.

“Na podzim se v Česku zastavil trend, který jsme viděli takřka celý rok, kdy vlivem trvajících vysokých úrokových sazeb rostl zájem o nájemní bydlení, čímž rostla i jeho cena. Vlivem korekce růstu minulých období v některých lokalitách, klesající inflace a dalších faktorů ale nastal obrat a cena nájmů v Česku přestala stoupat,” uvedl ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte Petr Hána.

I přes průměrný mírný pokles nájmů vzrostlo průměrně například v Praze. Nájemníci tam na konci loňského roku zaplatili v průměru 395 korun za metr čtvereční, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 1,8 procenta. Na úrovni městských částí rostly pronájmy nejrychleji v Praze 2, a to o 4,1 procenta na průměrných 459 korun za metr čtvereční. Dále pak v Praze 10 o 3,6 procenta na 371 korun, Praze 6 o 2,5 procenta na 373 korun a v Praze 5 o 2,4 procenta na 385 korun. Naopak nejvíce se v metropoli propadly nájmy v Praze 7, a to o 2,2 procenta na 393 korun za metr čtvereční. Pokles o 1,1 procenta zaznamenaly Praha 1 a 9, v první městské části požadovali pronajímatelé 470 korun a v deváté 367 korun.

Zajímavost :  Ministerstvo financí zveřejní lednový výsledek státního rozpočtu

Po hlavním městě jsou nejdražší nájmy v Brně, kde ale cena mezičtvrtletně klesla o 7,4 procenta na průměrných 325 korun za metr čtvereční. Jednalo se také o největší mezičtvrtletní pokles mezi všemi měřenými lokalitami. Po Brně následuje Zlín, kde měsíčně za metr čtvereční lidé zaplatí v průměru 267 korun. O korunu levněji na metr čtvereční je pak nájemné ve Středočeském kraji. Naopak nejnižší nájmy jsou v Ústí nad Labem, kde metr čtvereční měsíčně stojí 194 korun. Po Brně největší pokles cen, o 1,6 procenta, zaznamenal Hradec Králové a o 1,5 procenta Pardubice. Naopak nejvyšší růst průměrného pronájmu byl na konci loňského roku v Jihlavě, a to o 5,1 procenta. Ceny ale rostly také v Karlových Varech a Olomouci.

Zajímavost :  Na výběr lokality pro hlubinné úložiště bude dohlížet poradní výbor expertů

Nejvyšší nájmy jsou podle Deloitte Rent Indexu v novostavbách a projektech developerů, kde průměrná cena za metr čtvereční oproti třetímu čtvrtletí stoupla o 2,3 procenta na 357 korun. Poté následují cihlové domy, tam cena klesla o 1,4 procenta na 292 korun za metr čtvereční. Na poslední příčce jsou panelové domy, kde průměrná cena v tomto segmentu stagnovala ve čtvrtém čtvrtletí na 248 korunách za metr čtvereční.

Reklama

Zajímavost :  Ceny v gastronomii v ČR se od roku 2019 zvýšily o 34 procent, uvádí analýza

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO