První poslíčci vymodlené důchodové reformy. Zjistěte, co se kolem penzí mění už teď

Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná. Napsala to ve čtvrtek agentura AP. Papež František se během své „kajícné pouti“ po Kanadě ve středu setkal s premiérem Justinem Trudeauem a generální guvernérkou Kanady Mary Simonovou, která zastupuje britskou královnu Alžbětu II.

„Jako otec si nedokážu představit, že by mi mé děti někdo odebral. Když pláčou, mohu je utěšit. Když jsou šťastné, mohu s nimi jejich radost sdílet,“ řekl Trudeau v pevnosti Citadelle, sídle guvernérky Simonové, kde se představitelé státu s papežem setkali. „V internátních školách byly ale děti izolované a osamocené ve své bolesti a zármutku. Daleko od svých rodin a komunit,“ pokračoval Trudeau. „A nejhorší na tom je, že byly zbaveny svého jazyka, kultury a identity,“ dodal premiér, který měl podle agentury Reuters „jízlivý“ tón.

Zajímavost :  Nevyděláš na inflaci, jako bys nebyl. Inflační mystérium žene lidi do náruče šmejdům

Katoličtí duchovní a misionáři se v minulosti desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150 tisíc dětí, jež byly vystaveny hladovění, bití i zneužívání. Až šest tisíc dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.

Zajímavost :  Pražská burza opět rostla, dařilo se akciím ČEZ

Celý článek zde