Rada ČNB bude jednat o nastavení úrokových sazeb, naposledy s Rusnokem

Praha – Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů rada zřejmě zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba by se tak dostala až na sedm procent, tedy nejvýše od roku 1999. Důvodem je podle ekonomů vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Vliv na rozhodování bude mít pravděpodobně i obměna bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Ve středu by tak podle analytiků mělo jít o poslední razantní zvýšení sazeb před obměnou bankovní rady na konci června.

Dnešní jednání se zúčastní všech sedm členů rady, poslední měnověpolitické jednání to bude pro stávajícího guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu.

Zajímavost :  Zajímavé, ale neužitečné. Dominik Stroukal má v ruce dva čipy, za budoucnost placení je však nepovažuje

„Jak z veřejných vyjádření členů bankovní rady, tak z ekonomických dat je zřejmé, že sazby ve středu půjdou opět nahoru. Jedinou otázkou je, jak vysoko, 0,75 procentního bodu je podle mého názoru naprosté minimum. Očekávám odvážnější krok – zvýšení základní sazby o 1,25 procentního bodu na sedm procent,“ uvedl například hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.

Zajímavost :  HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Doctor Strange, další Papírový dům nebo antihrdina od Marvelu

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že zvýšení o 1,25 procentního bodu vypadá příliš výrazné. Květnová prognóza ČNB v modelech ale podle něj naznačuje růst základní sazby až k osmi procentům.

Reklama

Celý článek zde |