Rada udělala první krok k lepší ochraně spotřebitelů do budoucna

Publikováno:

21.7.2022

Autor:

Odbor komunikace

Účinnější stahování nebezpečných výrobků z trhu, lepší informování spotřebitelů a jednotná pravidla pro výrobky prodávané online a offline. Mimo jiné i to přináší návrh nařízení o obecné bezpečnosti výrobků, o němž bude CZ PRES vyjednávat s Evropským parlamentem na základě mandátu od ostatních členských států, který byl schválen.

„Cílem revize pravidel o obecné bezpečnosti výrobků je posílit ochranu spotřebitelů, nabídnout lepší garanci ochrany při online nákupech, nastavit jednotná pravidla pro podnikatele a zefektivnit vymáhání práva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Nová právní úprava podle něj také přinese účinnější stahování nebezpečných výrobků z trhu, lepší informování spotřebitelů o výskytu nebezpečných výrobků a v neposlední řadě poskytne spotřebitelům větší možnosti při uplatňování náhrad za stažené nebezpečné výrobky.

Zajímavost :  Referent/referentka do odboru digitální ekonomiky a chytré specializace

Směrnice o obecné bezpečnosti výrobků platí již od roku 2001. Jejím hlavním účelem je zajistit, aby na jednotném trhu Evropské unie byly prodávány pouze bezpečné výrobky. Nicméně s měnící se dobou a kontinuálním rozvojem moderních technologií je směrnici nutné revidovat, aby byla schopna lépe reagovat na současné trendy.

Díky schválení mandátu došlo k významnému pokroku a CZ PRES nyní může zahájit vyjednávání s Evropským parlamentem o konečné podobě textu.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Jeden z reaktorů v Záporožské jaderné elektrárně je odstaven

Celý článek zde |