Rakušan vyloučil prezidentskou kandidaturu, chce zůstat ministrem a předsedou STAN

O Rakušanově možné prezidentské kandidatuře se začalo mluvit v souvislosti s jeho výkony v debatách před letošními sněmovními volbami. „Chci ukončit spekulace o mé kandidatuře v nadcházejících prezidentských volbách. Nebudu se jich osobně účastnit,“ uvedl. Doplnil, že se chce věnovat ministerské práci a roli šéfa STAN i vzhledem ke komunálním volbám v příštím roce.

Prezidentská volba se bude konat na počátku roku 2023. Lidé si v ní zvolí nástupce Miloše Zemana, který už svůj post nemůže obhajovat. Zájem ucházet se o křeslo prvního ústavního představitele země už naznačila řada kandidátů, oficiálně ale většina z nich s oznámením kandidatury zatím vyčkává.

Zajímavost :  Metabyznys Ondřeje Malého: Čipový obr investuje miliardy. Může to věstit příští propad

Zájem kandidovat už potvrdil bývalý vysoký vojenský představitel Česka i NATO Petr Pavel, ale kandidaturu chce teprve oficiálně oznámit. Do volby by se chtěl zapojit i matematik a podnikatel Karel Janeček. Jako o vážném kandidátovi média uvažují o končícím premiérovi Andreji Babišovi (ANO), účast ve volbě zvažuje i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Do boje o Hrad se chce opět zapojit i senátor Marek Hilšer a připravenost oznámil i další z minulých Zemanových vyzyvatelů senátor Pavel Fischer. Svůj tým pro případnou kandidaturu už zaala skládat i končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Zajímavost :  Loňská poptávka po elektřině byla nejvyšší od finanční krize roku 2010

Kandidovat chtějí i advokátka Klára Long Slámová, Denisa Rohanová, šéfka spolku Česká asociace povinných, a komik Miloš Knor. Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES už sbírá podpisy pro nominaci svého šéfa Jakuba Olberta. Zemana by na Hradě rád nahradil i podnikatel Jaromír Soukup.

Mluví se i o dalších kandidátech. Mohli by mezi nimi být bývalý premiér Jiří Paroubek, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, šéf odborářů Josef Středula nebo hudebník a někdejší politik Michael Kocáb. Spekuluje se i o zájmu bývalého prezidenta Václava Klause, někdejší europoslankyně Jany Bobošíkové nebo vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Zajímavost :  Dovoz ojetin se za minulý rok prudce zvýšil. Byl zájem i o auta starší 15 let

Celý článek zde