Ratingová agentura Moody’s dnes večer oznámila, že snížila hodnocení úvěrové…

Ratingová agentura Moody’s dnes večer oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na A2. Píše to agentura Reuters. Moody’s se tak rozhodla v rámci hodnocení dopadu konfliktu s palestinským teroristickým hnutím Hamás na izraelské veřejné finance.

Podle agentury Bloomberg jde o první takový krok od začátku bojů v říjnu.

Vedle snížení ratingu z A1 na A2 agentura také zhoršila hodnocení výhledu ze stabilního na negativní.

Analytici agentury nevylučují, že intenzita bojů v Pásmu Gazy se v příštích týdnech či měsících sníží. „V současnosti neexistuje žádná dohoda na trvalém ukončení bojů ani jiná dohoda, která by v dlouhodobém horizontu plně obnovila či dokonce posílila bezpečnost Izraele,“ uvedla agentura v prohlášení. Důsledky konfliktu podle ní oslabují exekutivní a legislativní instituce a také rozpočtovou stabilitu Izraele.

Zajímavost :  Kvůli stávce personálu společnosti Lufthansa byly zrušeny stovky letů

Podle deníku Haarec je dnešní rozhodnutí agentury Moody’s prvním poklesem úvěrové spolehlivosti Izraele za posledních 30 let, kdy izraelské státní dluhopisy hodnotí ratingové agentury. Podle deníku je však zatím brzy na vyhodnocení možných finančních dopadů kroku, který je ranou pro mezinárodní pověst země. V obecné rovině však lze očekávat, že se zhoršením ratingu země zdraží financování vlády na trhu s dluhopisy.

Zajímavost :  „Podstatná část lidí je z trhu systematicky vytěsňována. Pro firmy jsou...

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás trvá od začátku října, kdy palestinské hnutí podniklo teroristický útok na izraelské území. Konflikt má velmi tvrdý dopad na ekonomiku Pásma Gazy, kde se v současnosti vedou boje. Má však dopad také na izraelské vládní výdaje i na výkonnost izraelské ekonomiky vzhledem například k mobilizaci rezervistů. (ČTK)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO