Realitní DRFG zamířila do Olomouce. Postaví byty a kanceláře za 2,6 miliardy

Investiční skupina DRFG, kde je jedním z akcionářů podnikatel David Rusňák, nakupovala v hanácké metropoli. Na brownfieldu o ploše přes čtrnáct tisíc metrů čtverečních v blízkosti hlavního nádraží postaví zhruba 450 bytů, kanceláře a dvanáct tisíc metrů čtverečních obchodních ploch za 2,6 miliardy korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. Cenu pozemku nechtěla DRFG komentovat, dodala ale, že o další akvizici v Olomouci ještě jedná.

„Areál nabídne 43 tisíc metrů čtverečních plochy rozdělených do několika budov. Má strategickou polohu nejen v rámci dopravní infrastruktury, ale je také v blízkém napojení na významné silnice a železnice,“ říká ředitel dceřiné realitní společnosti DRFG Real Estate Josef Šilhánek. Výstavba bude rozdělena do několika etap, z nichž první začne v říjnu. 

Navzdory brzké fázi přípravy o kancelářské prostory podle Josefa Šilhánka projevili zájem první potenciální nájemníci, kteří oceňují zejména dobrou polohu a dopravní dostupnost. „Momentálně se dokončuje architektonická studie a simultánně probíhá výběrové řízení stavební společnosti. Projekt bude stejně jako naše další developerské projekty splňovat vysoké standardy ESG (udržitelné investice – pozn. red.),“ dodává Šilhánek.

V posledních letech se zanedbaná lokalita mezi centrem města a hlavním nádražím, kde začne stavět i DRFG, mění v moderní městskou čtvrť. Z dříve nepříliš útulných frekventovaných komunikací Kosmonautů a 17. listopadu se postupně stávají městské bulváry ověnčené moderními budovami s různou funkcí.

Zajímavost :  Veterináři začnou na Litoměřicku utrácet desetitisíce nosnic kvůli ptačí chřipce

Území kolem ulice Kosmonautů vévodí výstavba rozsáhlého Bea campusu Olomouc, který kombinuje moderní kanceláře a bydlení s vysokoškolským a výzkumným kampusem. „Při projektování jsme kladli důraz na vytvoření odpočinkových a zelených ploch, stejně jako na funkční pluralitu a urbanistické napojení na okolní zástavbu. Chtěli jsme vytvořit součást zdravého města, kam chodí lidé nejen do zaměstnání, ale i za vzděláním nebo tam aktivně tráví volný čas,“ říká architekt Evžen Entner z ateliéru Alfaprojekt Olomouc. Ve výstavbě je teď etapa BEA city business residence, celý areál má být dokončen v roce 2024.

Stavět se budou také dva projekty provázené od počátku nelibostí místních. Stavební povolení získala přístavba obchodního centra Šantovka 2, které je už nyní jedno z deseti největších v Česku. Přístavba, jež rozšíří nákupní plochy na druhý břeh Mlýnského potoka, bude mít čtyři podlaží s osmdesáti obchodními jednotkami a multifunkčním sálem. Autorem návrhu je opět londýnský architektonický ateliér Benoy, tentokrát ve spolupráci s architekty ze společnosti Obermeyer-Helika. Dokončení projektu se plánuje na podzim 2023.

Zajímavost :  Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Stejný ateliér je autorem návrhu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, jejíž povolení provázejí soudní spory. Krajský soud v Olomouci v březnu potvrdil platnost územního rozhodnutí, které napadla kancelář ombudsmana. Důvodem sporu je těsné sousedství 75 metrů vysoké budovy s městskou památkovou rezervací, jejíž hodnotu budova podle žaloby ohrožuje. Developer tak může pokračovat v přípravách a zažádat o stavební povolení.

Zajímavost :  Ruští separatisté zahájili útok na železárny a ocelárny Azovstal

Investiční skupina DRFG patří mezi největší správce nemovitostí u nás. Loni vstoupila také do oblasti rezidenčního developmentu a zahájila projektem Rezidence Spojovací v pražských Vysočanech za zhruba 320 milionů korun. Výstavba v Olomouci bude druhým developerským počinem firmy.

Video se připravuje …

Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží, druhého nejfrekventovanějšího dopravního uzlu v Praze, získal pravomocné územní rozhodnutí. Samotná přestavba by měla začít v roce 2023 a v jejím rámci se rozšíří počet kolejí ze sedmi na devět a vybuduje se nový vestibul.

Celý článek zde