Rekordní míra inflace v EU, vystoupila na 8,8 procenta

V rámci 19 zemí eurozóny inflace proti dubnu vzrostla rovněž o sedm desetin bodu a dostala se na 8,1 procenta. Růst cen i nadále způsobují především dražší energie a nedostatek některých komodit.

Letošní růst cen výrazně převyšuje inflační údaje z loňského května, kdy na ekonomiku dopadala doznívající koronavirová omezení. V celé EU tehdy ceny vzrostly o 2,3 procenta, v zemích používajících euro o dvě procenta.

Zajímavost :  Za prací běžte na venkov, radí vysokoškolským absolventům Čína. Chce zmírnit rekordní nezaměstnanost ve městech

Největší podíl na meziroční inflaci měly v květnu v eurozóně energie (+3,87 procentního bodu), potraviny, alkohol a tabák (+1,59 bodu) a služby (+1,46 bodu).

Nejnižší inflaci z členských zemí v květnu zaznamenaly Francie a Malta (shodně 5,8 procenta) následované Finskem (7,1 procenta). Nejvýše dosáhl meziroční růst cen v Estonsku (20,1 procenta), Litvě (18,5 procenta) a Lotyšsku (16,8 procenta). Ve 26 státech unie proti dubnu inflace vzrostla, klesla pouze v Nizozemsku.

Zajímavost :  Podozrivý tender na sanáciu 40-ročnej skládky Budaj zrušil. Vyhlásia nový

o. Inflační šok není u konce, varuje ekonom. Zdraží potraviny i služby

Video se připravuje …


Celý článek zde