Rodičovská či přídavky na děti. Žádat online bude možné o další dávky

Od začátku měsíce už lidé žádají online o příspěvek na bydlení a uprchlíci z Ukrajiny o pětitisícovou humanitární pomoc. Musejí však doložit, že jsou držiteli zvláštního víza a nemají zdarma ubytování a stravu nebo pravidelný měsíční příjem. Moderní postup šetří čas i úředníkům a také zamezuje pokusům o zneužití.

„Online varianta je přívětivá především pro žadatele, který nemusí osobně navštívit úřad a všechno vyřídí z pohodlí domova. Výhodou jsou i větší možnosti využití automatického zpracování dat, které výrazně urychlují celý proces včetně kontroly,“ potvrdil šéf mediální komunikace ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Přes aplikaci lze rovněž žádat o solidární příspěvek pro domácnosti, které poskytují ubytování válečným uprchlíkům. V srpnu pak stát hodlá spustit elektronické vyřízení jednorázové dávky pět tisíc korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským příjmem do jednoho milionu korun hrubého.

„Máme sociální systém, který je nastavený relativně široce, ale lidé o podpory nežádají. Snažíme se o klientský přístup, o odstraňování bariér, aby bylo možné používat elektronickou identitu. Cílem je zpřístupnit tuto formu pomoci většímu okruhu domácností,“ řekl šéf rezortu práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že žadatelé se mohou před úřady prokazovat například bankovní identitou.

Zajímavost :  Před těžbou v polském dole Turów má české obce ochránit přes kilometr dlouhý val

Od července ministerstvo zjednodušilo vyřizování a poskytování příspěvku na bydlení. Žádosti je možné podávat na dálku přes nový webový formulář. Kratší jsou i papírové dotazníky pro ty, kteří jim nadále dávají přednost. Například senioři už nemusejí chodit na úřady každý rok, a navíc kvartálně prokazovat nárok na dávku až čtrnácti dokumenty. Nově je podpora na dobu neurčitou, prokazování je nutné po šesti měsících. „Lidé už nemusejí vypisovat to, co umíme sami ověřit v registrech,“ podotkl Jurečka.

Zajímavost :  Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok...

Na donedávna komplikovanou cestu k této dávce poukazoval Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. „Mnozí budou krachovat a místo pomoci jim stát nabídne jen exekuce,“ varoval.

Ve hře je i další růst rodičovského příspěvku a jeho valorizace. Podle novely zákona, kterou zatím schválili poslanci, by si rodiče s nízkými výdělky mohli ještě letos zvýšit měsíční částku dávky ze stávajících maximálně deseti tisíc korun o tři tisíce. O kolik by limit mohl vzrůst v dalším období, ministr práce neupřesnil. „Kromě politické dohody jde také o to, jak zvýšení zakomponujeme do státního rozpočtu,“ uvedl.

Za přemíru byrokracie, nevyhovující informační systémy a nízkou digitalizaci je ministerstvo práce kritizováno řadu let. Od roku 2017 mělo spustit nový propojený IT systém za 1,5 miliardy korun, v minulém volebním období však cena poskočila o další miliardu. Jurečkův náměstek Karel Trpkoš na květnovém jednání sněmovního sociálního výboru řekl, že z celého projektu je připravena pouze podpůrná část, systém dávek nevznikl a rozpracovaný systém pro zaměstnanost je zastaralý. Úřady práce vyřizují agendu s aplikacemi od firmy OKsystem, která je dodavatelem ministerstva od devadesátých let.

Zajímavost :  Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

Kolik stojí státní sociální podpora (v miliardách korun)             

Rok 2014    2015   2016  2017   2018  2019   2020   2021
Výdaje 35,27  35,14  35,15   34,49    35,51  34,11  47,85  44,86

Pramen: Úřad práce

Pozn.: Státní sociální podpora zahrnuje rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě a příspěvek na bydlení

Počet vyplacených pětitisícových dávek pro uprchlíky

Březen  98 811
Duben  257 285
Květen 274 449
Červen   216 544
Červenec   87 973 (k 15. 7. 2022)

Pramen: MPSV

Jaký je rodičovský příspěvek v roce 2022

Video se připravuje …


Celý článek zde