Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Akcie vydělaly 30 %

Akciové trhy mají letos za sebou největší růst od roku 2009. Hodnota indexu MSCI World sestaveného z akcií přibližně 1600 největších burzovně obchodovaných společností na rozvinutých trzích stoupla o 30 procent.

Dařilo se akciím v USA i Evropě. V USA byly nadále hlavním tahounem technologické společnosti – tentokrát zejména Alphabet (Google), Microsoft, Apple a Tesla. Slabší výsledky zaznamenaly akorát rozvíjející se trhy, výraznější pokles postihl akcie v Číně a Brazílii.

Český akciový trh patřil k nejlepším na světě: hodnota indexu PX stoupla o necelých 40 %. Velkou zásluhu na tom mají ČEZ a banky.

Ceny akcií rostly napříč celým trhem, ve všech sektorech. Důvodem byl výrazný růst tržeb a zisků, který předčil veškerá očekávání ekonomů. Tempo růstu akciových trhů je samozřejmě neudržitelné, nicméně zdá se, že pozitivní nálada by mohla přetrvat i v dalším roce. Ale uvidíme.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Komodit výrazně zdražily

Ceny komodit na burze v roce 2021 prudce stouply. Nejvíce stouply ceny energií, ropa zdražila o 60 %, plyn o 70 %, uhlí o 100 % a cena elektřiny na burze vyskočila na čtyřnásobek. Stouply také ceny průmyslových kovů: hliník o 40 %, zinek o 30 % a měď o 20 %. Zemědělské komodity rovněž výrazně zdražily: rýže o 20 %, pšenice a kukuřice o 30 % a káva dokonce o 80 %. Pouze drahé kovy (zlato, stříbro) mírně zlevnily.

Ceny bytů k nezastavení. Nebo ne?

Nemovitosti v Česku dál zdražovaly. Za pět let stouply ceny bytů skoro na dvojnásobek.

Úroky u hypoték však rostou a míří k 5 %. Kvůli tomu výrazně opadne poptávka – takže se dost dobře může stát, že po 10 letech na trhu bude více prodejců než kupců a ceny bytů pak klesnou.

Nemovitostní fondy za rok 2021 nakonec vykážou velmi dobré výsledky, u většiny se zhodnocení bude pohybovat kolem pěti až osmi procent. Nejvyšší výnos bude mít fond Accolade Industrial zaměřený na skladové a logistické areály – jen za tři čtvrtletí vydělal přes 20 %.

I v roce 2022 by vesměs všechny nemovitostní fondy měly mít velmi dobré zhodnocení, protože s inflací každý rok roste nájemné, a potažmo s vyšším cashflow z pronájmu pak také ocenění hodnoty nemovitostí. Stejný princip platí i pro zemědělskou půdu – i zde můžeme se zvýšenou inflací očekávat vyšší výnosy.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Koruna posiluje k euru

S rostoucími úrokovými sazbami začala česká koruna výrazněji posilovat k euru. S koncem roku už se kurz pohybuje kolem 25 korun za jedno euro. V příštím roce pravděpodobně bude dál klesat, odhadem k 24 korunám za euro a možná i více.

Jelikož euro ale v uplynulém roce výrazněji oslabilo k dolaru a libře, tak vůči těmto měnám koruna rovněž oslabila. Zde si netroufám další vývoj odhadovat.

Dluhopisy nevydělávají

S rostoucí inflací některé centrální banky začínají zvedat úrokové sazby. Ta česká patří v tomto směru k premiantům. Díky tomu také rostou úrokové výnosy u českých dluhopisů, zároveň s tím ale klesá jejich tržní cena.

Dluhopisové fondy za rok 2021 proto vykazují špatné výsledky, zpravidla ztrátu nebo výnosy maximálně jedno až dvě procenta. S růstem úroků nicméně aspoň trochu roste budoucí výnosový potenciál českých dluhopisů.

Přesto jsou úroky u státních dluhopisů nadále výrazně nižší než inflace. Jedinou smysluplnou investicí byly v roce 2021 státní protiinflační dluhopisy, jejichž úrokový výnos je dán růstem indexu spotřebitelských cen.

Vyšší úroky nabízí také různé podnikové dluhopisy, ale zde je výrazně větší kreditní riziko. V uplynulém roce se do insolvence dostala řada firem včetně poměrně velké skupiny Arca Investments. A další budou zcela jistě následovat.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

Inflace na vzestupu

Inflace v roce 2021 nabrala na tempu. Za listopad dosáhla meziročně šest procent – a v lednu, až se do indexu spotřebitelských cen projeví skokové zvýšení cen energií, může být inflace odhadem na osmi až deseti procentech.

Česká národní banka proto v posledních měsících prudce zvedá úrokové sazby. Na spořicích účtech brzy budou úroky tři až čtyři procenta. Jenže v porovnání s nynější inflací to je žalostně málo.

Zajímavost :  Evropa spustí nejvýkonnější superpočítač světa. Přístup k němu získá i Česko

Kdo chce chránit úspory před inflací, musí peníze investovat. Nejkonzervativnějším řešením byly státní protiinflační dluhopisy. Vyšších výnosů lze pak potenciálně dosáhnout u rizikovějších nebo méně likvidních investic.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: FINEZ

O autorovi: Jan Traxler je privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde |