Ropa zdražuje, přispívá k tomu mimo jiné omezená globální nabídka

Londýn – Ropa dnes zdražuje. Omezená globální nabídka v náladě trhu převládla nad obavami, že poptávku po ropě negativně ovlivní případná recese a nová protipandemická opatření v Číně.

Kolem 18:00 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 1,6 procenta na 124,16 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,4 procenta na 122,60 dolaru za barel.

Napjatou nabídku zhoršil pokles vývozu z Libye v důsledku politické krize, která se odrazila na těžbě a provozu přístavů. Ostatní producenti skupiny OPEC+ mají problémy s plněním svých produkčních kvót. Skupina zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. To čelí západním sankcím na prodej ropy kvůli své invazi na Ukrajinu.

Zajímavost :  Bola to katastrofa. Nič obetiam násilia neuškodí viac, hodnotia súd s Deppom a Heard

Banka UBS zvýšila svůj výhled ceny ropy Brent na 130 USD za barel na konci září a na 125 USD na následující tři čtvrtletí z předchozích 115 USD. „Ke zvýšení výhledu cen ropy nás přiměly její nízké zásoby, snižující se volné kapacity a riziko, že růst nabídky bude v nadcházejících měsících zaostávat za růstem poptávky,“ uvedla banka.

Ratingová agentura Fitch zvýšila své výhledy cen ropy Brent a WTI pro tento rok o pět dolarů, tedy na 105 a 100 dolarů za barel.

Ceny ropy v letošním roce prudce rostou kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, která prohloubila obavy o dodávky, a zotavení poptávky po ropě po koronavirových omezeních. Cena ropy Brent v březnu stoupla až na 139 USD, nejvýše od roku 2008.

Zajímavost :  Kamil Demuth přesunul farmářské trhy na internet. V rámci online projektu Scuk učí Čechy nakupovat komunitně

Organizace OPEC ve své měsíční zprávě setrvala na své prognóze, že světová poptávka po ropě letos překročí úroveň před pandemií, ale uvedla, že ruská invaze na Ukrajinu a vývoj související s pandemií představují značné riziko.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 124,16 122,27
New York – NYMEX WTI červenec 122,60 120,93

Celý článek zde |