Rusové raketami zaútočili na nádraží v Kramatorsku. Zemřelo nejméně 39 lidí

Podle starosty Kramatorsku Oleksandra Hončarenka byly v době zásahu na nádraží zhruba 4000 lidí, hlavně senioři, ženy a děti. Ruské ministerstvo obrany zodpovědnost za úder odmítlo, píše agentura RIA Novosti.

Kyrylenko upozornil, že na místě byly tisíce lidí, které se pokoušely kvůli hrozbě nové ruské ofenzivy na východě Ukrajiny dostat do bezpečnějších regionů země. Ruské síly podle něj útočily z raketových komplexů Iskander, napsaly agentury Unian a Ukrinform.

Zajímavost :  ODS to nechce zakřiknout. S Fialou by chtěla zůstat nejlépe na věčné časy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později uvedl, že ruské síly nádraží zasáhly raketou typu Točka-U. „Ruští nelidé neopouštějí své metody. Chybí jim síla a odvaha postavit se nám na bojišti a cynicky ničí civilní obyvatelstvo,“ uvedl Zelenskyj na sociální síti Telegram.

Kyrylenko ruskou armádu obvinil, že nádraží zasáhla záměrně. „Chtějí zasít paniku a strach,“ prohlásil gubernátor.

Zajímavost :  USA nás chtějí vtáhnout do války, říká Putin. Googlu vzrostl zisk o třetinu

Proč Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině?

Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?

Ruské ministerstvo obrany útok na železniční stanici v Kramatorsku popřelo a obvinění ukrajinských úřadů označilo za provokaci. „Taktické rakety Točka-U, jejichž úlomky byly nalezeny poblíž kramatorského nádražía zveřejněny svědky, používá pouze ukrajinská armáda,“ napsala agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský resort obrany. Ruské ozbrojené síly podle ní dnes žádné útoky v Kramatorsku nepodnikly.

Agentura Reuters poznamenala, že nemohla zatím ověřit, co se na nádražístalo.

Kramatorsk se nachází na severu Doněcké oblasti, nedaleko města Slovjansk. Ukrajinští představitelé tvrdí, že se ruské síly přeskupují k nové ofenzivě a že Moskva plánuje zabrat co nejvíce území ve východní části Ukrajiny.

Místní úřady v některých oblastech už několik dní vyzývají civilisty k odchodu, dokud je to ještě možné a relativně bezpečné. Kyrylenko už v noci oznámil, že z Ukrajinou kontrolované části Doněcké a Luhanské oblasti se v očekávání ruské ofenzivy evakuovalo vlakem na západ země více než 170 tisíc lidí.

„Vzhledem k tomu, že Rusové soustřeďují své úsilí v Doněcké a Luhanské oblasti, je pro civilisty lepší tyto regiony opustit,“ napsal v noci Kyrylenko s tím, že evakuační vlaky vyrážejí denně. Ruský letecký úder na přejezd nad železniční tratí v obci Barvinkove podle něj už ve čtvrtek dočasně přerušil cestu tří evakuačních vlaků, které mířily z Donbasu na západ Ukrajiny.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a slovenským premiérem Eduardem Hegerem na cestě do Kyjeva, útok, který rovněž připsal Rusům, odsoudil. „Je to další pokus o uzavření únikových cest pro ty, kteří prchají před touhle neodůvodněnou válkou,“ napsal na twitteru Borrell. Útok na nádraží v Kramatorsku odsoudila také britská ministryně zahraničí Liz Trussová. „Cílit na civilisty je válečný zločin,“ uvedla.

Celý článek zde