Rusové utrácejí za jídlo dvakrát více než před invazí na Ukrajinu

Lidé se podle šéfa styčné kanceláře FAO Olega Kobjakova uchylují ke krizovým strategiím, protože velkou část svých příjmů vynakládají na základní potřeby, například potraviny. „Odkládají plány, jako je studium na vysoké škole nebo koupě domu. Šetří pro případ ztráty zaměstnání nebo úmrtí,“ uvedl.

Průměrná domácnost v EU utratí za potraviny přibližně 12 procent svých příjmů, dodal. V Rusku podle něj nehrozí hlad. Chudší domácnosti budou ale čelit zvýšené míře potravinové nejistoty.

Mnoho Rusů od počátku invaze skupuje základní potraviny, jako je cukr a pohanka, v obavě, že ceny budou dále růst. To zvyšuje tlak na vládu, aby ochladila inflaci. Moskva zvažuje regulaci cen potravin, léků a dalšího zboží a dočasně zakázala vývoz některých zemědělských produktů. Tvrdí, že by také mohla přikročit ke stanovení cen téměř veškerého vývozu komodit v rublech.

Zajímavost :  Na prvej vianočnej pohľadnici pili deti víno, na ďalšej tancovali okolo ozdobeného mája

Ačkoli tato opatření měla určitý vliv na omezení spotřebitelské inflace, ta podle průzkumu agentury Reuters letos zrychlí na 23,7 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Podle téhož průzkumu ruská ekonomika tento rok oslabí o 7,3 procenta. Byl by to nejhorší pokles od roku 2009.

Ruské mzdy zůstávají od počátku invaze podle Kobjakova zhruba stejné, ale s růstem cen se snížila kupní síla. Lidé se také vzhledem k odchodům západních firem obávají o práci, dodal.

Zajímavost :  Obchody pre očkovaných otvoria už v piatok, s testom to nepôjde

Celý článek zde