Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti listopadu ceny dokonce klesly, a to o 0,2 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Průměrná míra inflace za celý rok 2020 dosáhla 3,2 %. To je nejvyšší hodnota od roku 2012, kdy byla 3,3 %.

„Za překvapivým zpomalením inflace stály v prosinci primárně levnější potraviny, které oproti listopadu poklesly o 1,2 %. Zlevnila především zelenina a z mléčných výrobků jogurty. Meziměsíčně dražší tabák, alkohol a pohonné hmoty nedokázaly v celkové inflaci pokles u cen potravin vykompenzovat,“ komentuje poslední vývoj Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Zelenina podle statistiků v prosinci oproti listopadu zlevnila průměrně o 9,4 %, jogurty o 5,8 %, vejce o 3,5 % a třeba vepřové maso o 1,3 %. Naopak ceny tabákových výrobků stouply v prosinci oproti listopadu o 1,5 %, lihoviny a pohonné hmoty o stejných 0,9 %. Z potravin se zdražily především brambory (o 5 %) a polotučné trvanlivé mléko (o 2,5 %).

Také zpomalení meziroční inflace ovlivnily především ceny potravin. Ceny zeleniny přešly z listopadového růstu o 6,8 % v pokles o 7,2 % v prosinci. Znamená to, že zelenina byla v prosinci roku 2020 o 7 % levnější než v prosinci 2019. Ceny vepřového masa byly meziročně nižší o 6,8 % (v listopadu o 2,6 %), vajec o 5,2 % (v listopadu o 1,2 %), cukru o 1,8 % (v listopadu o 0,6 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák (nárůst o 10,7 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde byly vyšší ceny nájemného z bytu o 2 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 3,9 %, naopak ceny elektřiny byly o 2,5 % vyšší.

„Rychlý růst spotřebitelských cen v loňském roce silně kontrastoval s vývojem inflace v eurozóně, která se po větší část druhé poloviny roku nacházela v deflaci,“ upozorňuje Novák. Například v Německu spotřebitelské ceny v listopadu podle dat Eurostatu klesali o 0,7 %, naopak na Slovensku rostly o 1,6 %. Největší pokles cen byl v Řecku, kdy inflace dělala minus 2,1 %.

Zajímavost :  Provozy, jimž vláda nařídí kvůli pandemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní...

„V letošním roce by měla inflace zpomalit a pohybovat se mírně nad 2 %, nicméně současná koronakrize přináší řadu nejistot. Proinflačním směrem pak bude patrně působit daňový balíček a snížení daně z příjmů,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Zdroj Zde