Sen o letošním velkém snižování základní sazby se rozplývá – Fed dnes zachoval tu původní

Na minulém zasedání Fed naznačil možnost až tří snížení v letošním roce. Respektive až o 75 bazických bodů. Trh to okamžitě přetavil do možnosti až šesti snížení v součtu o 150 bazických bodů. Euforie ale pomalu opadá a první snížení se čeká pravděpodobně až v květnu. Sazba aktuálně zůstala beze změny. Uvidíme co nám za chvíli řekne předseda Powell.

Euforie z blížícího se snižování základní sazby vypukla ihned v prosinci po zveřejnění tzv. dot plot grafu. Přitom ten jednoznačně naznačoval, že většina členů komise je přesvědčená o poklesu sazby na 4,5 % v roce 2024. Trh automaticky očekával, že nejdéle v březnu přijde první snížení a například index S&P 500 připsal ihned po zveřejnění 1,17 %.

Zajímavost :   Když Bitcoin letí zpět k $40k, je čas koupit tyto mince?

Nejdůležitější bude následný proslov

Po pátečním oznámení výsledků jádrového indexu PCE nastala další euforie. Indikátor, který předseda Powell často zmiňuje jako zásadní, se poprvé od března 2021 dostal pod 3 %. To je jednoznačně známka klesajícího tlaku inflace a tudíž logicky možnost pro rychlé snižování sazeb. Akcie rostly a bitcoin také. Navíc se opět zvýšilo očekávání snížení sazby již na březnovém zasedání.

Analytici JPMorgan ale varují před přílišným optimismem. Očekávají, že proslov Jerome Powella za chvíli potlačí holubičí očekávání s ohledem na obnovená inflační rizika. Primárně předpokládají negativní vliv na akcie, ale i bitcoin se často pohybuje víceméně v souladu s nimi. Uvidíme, jakou rétoriku za okamžik zvolí předseda. Okamžitý komentář k němu vám poskytne Jaroslav Jarolím, Matěj Široký a Adam Nemčík. Promítnutí do trhu lze čekat spíše až během zítřejšího obchodního dne.

Zajímavost :  POČASIE: Zamračené a slabý dážď, v lese víchrica

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO