Síla koruny 2021: Zemí, kde si Češi mohou dopřát více než doma, opět o něco přibylo

Pro srovnání jsou použity kurzy a ceny z června 2021. Síla české měny ve většině zemí letos oproti loňsku rostla, a to hlavně díky posilování kurzu koruny, která se už v únoru opět dostala pod hranici 26 korun za euro.

„Posílení kurzu koruny souvisí  s odezníváním pandemie a oživením české ekonomiky. Přispívá k tomu také očekávané zvyšování úrokových sazeb ČNB,“ komentuje kurz pro Aktuálně.cz hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle oslovených analytiků má česká koruna i v dalších měsících prostor dále posilovat. „Podle nás se tak koruna ještě v tomto roce vrátí na předcovidovou úroveň lehce pod 25 za euro. V příštím roce by však už měla své posilování zpomalit s tím, jak finanční trhy vezmou v potaz celý cyklus zvyšování úrokových sazeb ČNB,“ říká například ekonom Komerční banky František Táborský.

Amerika zlevnila

Oproti loňsku se ale v žebříčku propadly například Spojené státy. Jak ukazují data z Numbeo, ještě loni byl Washington, D.C. absolutně nejdražší metropolí světa, nyní se umístil až na třetí příčce. 

Zajímavost :  V Česku předloni ubylo lidí v příjmové chudobě. Poraženými pandemie jsou samoživitelé

Relativní zdražování evropských měst ve srovnání s americkými městy pak souvisí podle analytiků s vývojem kurzu eura vůči dolaru. „Euro za posledních dvanáct měsíců k dolaru posílilo o více než osm procent,“ připomíná ekonom Marek. „Hlavními důvody je rychlejší než očekávaný růst ekonomiky eurozóny, který v posledních měsících podporuje zrychlující tempo vakcinace, které umožňuje uvolňování protipandemických opatření,“ dodává.

Co se týče druhé části „síly koruny“, tedy místních nákladů na životní podmínky, tak k těm analytik společnosti Citfin Tomáš Volf připomíná, že úzce souvisejí s produktivitou práce. „Pokud je daná země schopna vyprodukovat jednotku zboží levněji, pak jich může více vyrobit, distribuovat a v konečném výsledku také levněji prodat. V tom Evropa zaostává,“ říká Volf, který dále poukazuje na extrémní nárůst nezaměstnanosti v USA.

Zajímavost :  Kupka chce snížit slevy v dopravě na 50 procent, má to ušetřit skoro dvě miliardy

„U nás jsme se zatím nárůstu nezaměstnanosti vyhnuli jen za cenu robustních schodků veřejných financí,“ dodává. 

Jak jsme sílu koruny počítali

Aktuálně.cz spočítalo sílu koruny v konkrétních hlavních městech téměř stovky zemí světa na základě cen zboží a služeb se zohledněním kurzů místních měn. Částka vždy říká, jakou sílu má 1000 korun v hlavním městě dané země. Pokud je tedy hodnota větší než 1000 korun, znamená to, že v hlavním městě dané země je síla koruny vyšší než v tuzemsku a můžeme si tam tak dovolit více. Pokud je hodnota naopak nižší než 1000 Kč, Češi si zde musí připlatit.

Například v německém Berlíně má česká měna sílu 731 korun. To znamená, že si tam návštěvníci za 1000 korun koupí stejné zboží a služby, za které by v Praze lidé dali jen 731 korun.

Zajímavost :  Letecký průmysl se vrací k růstu poptávky. Brzdí jej však výrobní problémy

Při výpočtech jsme použili data projektu Numbeo (stav k červnu 2021), což je veřejná databáze, kam každý den tisíce lidí z většiny zemí světa nahrávají informace o místních cenách potravin či služeb. Databáze zároveň zohledňuje aktuální měnové kurzy.

Celý článek zde