Sklárna v Květné slavnostně spustila ruční výrobu skla pod novým majitelem

Strání (Uherskohradišťsko) – Sklárna v Květné, která je součástí obce Strání na Uherskohradišťsku, dnes slavnostně spustila ruční výrobu skla pod novým majitelem. Bývalý vlastník ji kvůli vysokým cenám energií plánoval zastavit a propustit většinu zaměstnanců. Díky změně majetkové struktury se tak nestalo. Do práce dnes nastoupilo 56 z 82 lidí, kteří koncem loňského roku dostali výpovědi, řekl ČTK a Českému rozhlasu generální ředitel sklárny Marek Mikláš.

Fotogalerie

Novým majoritním vlastníkem podniku se před několika dny stal český průmyslový a realitní holding AF Group. Částečný podíl ve sklárně má nově i společnost MHS Partners. Dosud sklárnu vlastnila firma Cerva Bohemia. “S novým majitelem se mění to, že se nám otevírají další dveře, nové možnosti, nová výroba k novým trhům. A budeme pokračovat a zlepšovat naši výrobu do budoucna,” uvedl Mikláš.

Vedení sklárny podle něj nyní usiluje o dodávky energií za příznivějších podmínek, než tomu bylo v minulých letech. “Jednáme s distributory a s dodavateli plynu a energie a snažíme se vyjednat lepší cenu pro tento rok a hlavně pro příští roky. Distributoři jsou nakloněni tomu, že s tím něco uděláme, že nám pomůžou,” řekl generální ředitel.

Zajímavost :  Agentura NATO pro podporu a pořizování výzbroje loni uzavřela kontrakty...

Přibližně 90 procent výrobků sklárny směřuje do zahraničí. Podnik je vyváží do desítek zemí světa. Sklo dodává na trh pod značkou Květná 1794. O odběratele sklárna v období nejistoty nepřišla. “Naši zákazníci nás víceméně ještě víc podporovali tím, že posílali další a další a další zakázky, i když si byli jistí, že to nemáme šanci ani zvládnout vyrobit do toho konce,” řekl Mikláš.

Skláři dnes ve sklářské huti vyráběli skleničky určené na export do Rakouska, Německa a Jižní Koreje. Pracovali i na džbánech, které podnik plánuje prodat prostřednictvím svého e-shopu. Tvarování stopek sklenic na víno ráno zaměstnávalo Josefa Starobu, který ve sklářství pracuje 32 let. “Je to výborné, že jsme tu zůstali a nemusíme nikam dojíždět za prací. Další sklárny jsou dost daleko,” řekl Staroba.

Zajímavost :  Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zvažuje, že by se v rámci...

Radost z udržení místa měla i pracovnice hladinové brusírny Lenka Vintrová, a to přesto, že se jí v mezidobí podařilo najít jiné zaměstnání. “Člověk je rád, že to tady pokračuje, takže jsem tu práci odvolala a zůstala jsem tady. Je to srdíčková záležitost, dělám tady od vyučení,” uvedla Vintrová. Ve sklárně pracuje od roku 1989. Dnes se věnovala sámování, tedy úpravě hran skleniček.

Historie sklárny v Květné sahá do roku 1794, je jednou z nejdéle fungujících skláren v České republice. Založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. V polovině 19. století sklárnu koupil podnikatel Emanuel Zahn a rozšířil původní výrobu tabulkového skla o výrobu skla nápojového a dekoračního. Sklárna zachovala výrobu i v první polovině 20. století a po zestátnění byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny v Květné. Po roce 1989 majitele změnila několikrát.

Reklama

Zajímavost :  Ministerstvo průmyslu připravilo novou energetickou koncepci státu. Počítá v ní s koncem...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO