Škoda Transportation dodá Českým drahám zabezpečovací zařízení za 1,4 miliardy

Dráhy v dohodě uzavřené 21. prosince objednávají dodání zabezpečovače ETCS do elektrických vozů řad 640, 650, 650 AVV, 660 a 661. Ty jezdí v Česku pod názvy RegioPanter a InterPanter. Zařízení dodá Škoda Transportation, která byla jediným účastníkem tendru, spolu se svou dceřinou firmou Škoda Pars. Harmonogram dodávek nebyl ve smlouvě zveřejněné ve věstníku veřejných zakázek uveden.

Na transakci upozornil server Zdopravy.cz. Podle něj dopravce dosud na podobných zakázkách vždy ušetřil, nyní poprvé platí více, než předpokládal. Odhadovaná cena byla 935 milionů korun bez DPH, dráhy nakone zaplatí 1,175 miliardy korun bez DPH.

Dráhy postupně chtějí vybavit systémem ETCS stovky svých vozů. Už předloni se dráhy dohodly na vybavení až 131 elektrických lokomotiv zabezpečovačem se sdružením ČD-Telematika a AŽD Praha. Dopravce jim zaplatí také asi 1,4 miliardy. Vedle toho postupně dráhy vyřazují starší lokomotivy a vozy, do kterých se už nevyplatí zabezpečovací systém instalovat. Ty následně nahrazují novými vlaky, které jsou už systémem vybaveny z výroby.

Zajímavost :  Zajímavý tip pro e-shopy: Posílejte zásilky výhodněji s PPL Parcel Smart

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti. Při jejím překročení zabezpečovač zasáhne do řízení. ETCS rovněž sjednocuje zabezpečovací systémy po celé Evropě.

Celý článek zde