Slatiňanský hřebčín uvítal první hříbě letošního roku, jmenuje se Pariota

Slatiňany (Chrudimsko) – První hříbě narozené letos v hřebčíně ve Slatiňanech na Chrudimsku se jmenuje Pariota. Klisnička se narodila v sobotu časně ráno a dnes dopoledne s matkou vyšla poprvé z boxu na krátkou procházku. Zájem lidí přijímala s klidem. Novinářům to řekli zástupci hřebčína. Slatiňany jsou domovem starokladrubských vraníků. Starokladrubáci jsou jediným původním plemenem v Česku.

Fotogalerie

“I přesto že je klisna prvorodičkou, porod byl rychlý, bez problémů a tak trochu utajeně před ošetřovateli. Pro klisny je to lepší, když je porod bez zásahu člověka. Klisnička je úžasná, vůbec se nebojí, je přátelská,” řekla zootechnička hřebčína Kateřina Neumannová.

Pariota si teď bude víc zvykat na lidskou přítomnost, pracovníci ji budou nasazovat ohlávku nebo čistit. Podle Neumannnové nemá jméno Pariota konkrétní význam. Pracovníci potřebovali dát klisně jméno začínající na písmeno P, stejně jako má její matka.

Zajímavost :  Tuzemská výroba elektřiny z větru loni stoupla o 9,5 %, přesto ČR dál zaostává

Pariota je dvacátým pátým potomkem plemenného hřebce Romke Majesty XI., který reprezentuje národní hřebčín v soutěžích spřežení a sedlové drezuře. Klisnička se narodila o devět dní dříve, což není nic nestandardního, řekl ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiří Machek. Dnešní procházku na veřejnosti se svou matkou zvládla v klidu.

“Jednak je to plemenem starokladrubského koně, má klidnou povahu. A také naši koně jsou zvyklí na přítomnost člověka, důvěřují mu. Až se narodí další hříbata, vznikne skupina hříbat a matek, tak půjdou do volné stáje. Malé stádečko se bude postupně rozrůstat,” řekl Machek.

Hříbata budou s matkami do odstavu, kdy přestanou pít mléko, což bude někdy v říjnu nebo listopadu. Hříbata potom budou pobývat ve hříbárně ve Slavicích, kde budou do svých tří let. Klisnička Pariota je podle Machka velmi pěkná.

Zajímavost :  Pohonné hmoty v Česku dál zdražovaly o desítky haléřů

“Co se týká barvy je perfektní. Hříbě vypadá dobře, má klabonosou hlavu, což je jeden z typických znaků starokladrubských koní. Je z rodiny, která není tak početná, stojíme o to, aby se z klisničky stala chovná klisna,” řekl Machek. Připustil, že by mohla mít i sportovní kariéru. Ve Slatiňanech soutěží ve spřežení i klisny.

Kladrubští barokní koně byly vyšlechtění pro ceremoniální účely, jsou jediným původním plemen v ČR. Kladrubský hřebčín chová bělouše, sesterský hřebčín ve Slatiňanech vraníky. Oba hřebčíny očekávají letos narození 84 hříbat.

V roce 2002 se chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína stalo národní kulturní památkou. Od roku 2019 je krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech zapsaná na seznamu UNESCO.

Reklama

Zajímavost :  Německá ekonomika loni poklesla o 0,3 procenta. Důvodem je přetrvávající inflace, vysoké...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO