Slovenský eustream varuje před mimořádným zdaněním. Už teď prý vydělává málo a skončí ve ztrátě

Už teď máme minimální zisk a mimořádné zdanění nás stáhne hluboko do ztráty. Takové volání o pomoc dnes vyslal provozovatel tranzitních plynovodů na Slovensku eustream, ve kterém drží 49 procent akcií a manažerskou kontrolu česká energetická skupina EPH. Slovenský eustream čelí podobně jako český NET4GAS výpadku tržeb za přepravu ruského plynu.

Národní rada Slovenské republiky má v nejbližších týdnech znovu rozhodnout o zákoně o dani ze zvláštní stavby, který byl na začátku ledna vetován prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zákon zavádí novou majetkovou daň – v tomto případě z tranzitní sítě plynovodů na slovenském území. Pokud bude zákon opět přijat v původní podobě, znamenalo by to pro eustream dodatečné náklady ve výši 14,25 milionu eur měsíčně – tedy celkem 171 milionů eur ročně.

Slovenský eustream ve svém vyjádření pro média a investory upozornil, že čelí bezprecedentnímu zhoršení provozních i finančních ukazatelů. Za pět měsíců od srpna do prosince loňského roku přepravil jen 8,3 miliardy m3 zemního plynu; o rok dříve to bylo ještě 17,7 miliardy m3. Podle předběžných odhadů firma za těchto pět měsíců vytvořila čistý zisk 17 milionů eur, což je v meziročním srovnání o 87 procent méně.

Vývoj přepravy plynu přes slovenské území. Zdroj: výroční zpráva eustreamu z roku 2021

I když v tuto chvíli ještě není podoba nové daně jistá, tak eustream varuje, že schválení majetkové daně v původně navržené podobě by stáhlo společnost do ztráty, ohrozilo peněžní toky a celkovou finanční situaci. Na závěr eustream jemně upozornil, že je emitentem dluhopisů v objemu 500 milionů eur a ručitelem za další dluhopisy v objemu 500 milionů eur, aniž by komentoval riziko jejich možného nesplacení.

Slovenská zpravodajská televize TA3 uvedla vyjádření člena představenstva eustreamu Miroslava Bodnára, týkající se snížení přepravy zemního plynu z Ruska. „V současnosti společnost přepravuje na denní bázi přibližně 32 milionů m3 zemního plynu,“ řekl Bodnár. Jedná se o dodávky směřující do Rakouska a Itálie. Pokud by se objem přepravy udržel po celý rok, jednalo by se o zhruba 11,7 miliardy m3. Pro srovnání: ve finančním roce 2018/19 přepravil eustream 66,5 miliardy m3 plynu.

Do finančních potíží se kvůli výpadku tranzitu ruského plynu dostal také český přepravce NET4GAS, jak jsme informovali ve zprávě na počátku ledna. Ruský Gazpromu mu totiž přestal platit za rezervovanou kapacitu v síti, což znamená výpadek až tří čtvrtin celkových tržeb společnosti za rok 2021. I když jsou dnes společnosti NET4GAS a eustream v podobně tíživé situaci, panují mezi nimi napjaté, někdy až nepřátelské vztahy.

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO