Sněmovna jedná o obžalobě Trumpa. Pro zemi je hrozbou, musíme ho odstranit, vzkázala Pelosiová

Návrh ústavní žaloby, který souvisí s nedávným napadením Kapitolu, by mohl být schválen okolo 16:00 washingtonského času (22:00 SEČ).

Trumpa už za sedm dní v Bílém domě vystřídá vítěz podzimních voleb Joe Biden, špičky Demokratické strany nicméně trvají na tom, že jeho počínání z minulého týdne vyžaduje radikální reakci. Před zahájením schůze Kongresu k výsledkům prezidentských voleb Trump vyzýval své příznivce, aby se vydali na Kapitol, přičemž hovořil o potřebě „bojovat jako o život“. Dav jeho stoupenců se následně pustil do střetů s policisty a vnikl do sídla Kongresu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvých.

„Víme, že prezident Spojených států nabádal k této vzpouře… Je jasnou a bezprostřední hrozbou pro zemi, kterou všichni milujeme,“ citovala Pelosiovou americká média. „Prezident musí být obžalován a jsem přesvědčená, že Senát jej musí odsoudit,“ uvedla demokratická šéfka sněmovny. 

Pelosiová vystoupila na úvod hlavní dvouhodinové rozpravy o vznesení ústavní žaloby, neboli impeachmentu prezidenta. Účastníky nepokojů z minulé středy označila za „domácí teroristy“.

Za republikány následně vystoupil jeden z nejvěrnějších Trumpových spojenců v Kongresu Jim Jordan. „Měli bychom se soustředit na sjednocování země. Místo toho demokrati podruhé obžalují prezidenta, týden předtím, než opustí úřad,“ řekl. Podobně jako další odpůrci impeachmentu z řad republikánů se podrobněji nevyjádřil k samotnému obvinění, že Trump burcoval své příznivce k násilnostem.

Hlavní dnešní hlasování, které přijde na řadu po ukončení aktuální diskuse, by mohlo trvat i 45 minut. Po vyhlášení jeho výsledku bude Trump s největší pravděpodobností prvním americkým prezidentem, který má na kontě dva impeachmenty. 

Dnešní jednání sněmovny provází nevídaná bezpečnostní opatření. Fotky reportérů z Kongresu a jeho okolí ukazují hlídkující skupiny vojáků a další desítky až stovky členůozbrojených silodpočívajících na chodbách uvnitř Kapitolu. Mobilizace vychází z obav z dalších násilností i vzhledem k nadcházející inauguraci Bidena.

Odcházející prezident Trump podle demokraty předloženého návrhu žaloby svým chováním přispěl k násilí proti vládě Spojených států a zradil důvěru veřejnosti. „Projednáváme toto historické opatření na samotném místě zločinu a nebyli bychom tady, nebýt prezidenta Spojených států,“ řekl na úvod rozpravy demokratický zákonodárce Jim McGovern. Jeho kolegyně Judy Chuová uvedla, že na Kongres minulý týden zaútočili „teroristi“. „Ovšem tentokrát byli teroristi radikalizováni přímo tady ve Spojených státech,“ řekla.

Na rozdíl od prvního Trumpova impeachmentu z konce roku 2019 se tentokrát ke snaze vznést ústavní žalobu připojují i někteří republikánští členové demokraty ovládané sněmovny. Na obžalování prezidenta stačí prostá většina. „Zeď republikánské podpory, která umožnila Trumpovi proplout zdánlivě nekonečnou sérií krizí, začíná s náhlou silou praskat,“ napsala agentura AP.

Zajímavost :  Americké akcie dál posílily, znovu přepisovaly rekordy

Nejméně pět republikánských členů Sněmovny reprezentantů už ohlásilo, že budou hlasovat pro vznesení nové ústavní žaloby. Kongresman Adam Kinzinger v rozhovoru na televizi CBS řekl, že očekává i další hlasy svých stranických kolegů pro impeachment. „Tohle je jeden z těch momentů, který přesahuje politiku,“ uvedl.

Řada dalších republikánů vyjadřuje názor, že nový proces s prezidentem jen dál prohloubí polarizaci americké společnosti a přinese nové „trauma“. Zástupkyně Jižní Karolíny Nancy Maceová zase uvedla, že za „útok na Kapitol“ přičítá odpovědnost prezidentovi, jeho očekávanou obžalobu ale označila za uspěchanou.

Prezident Trump, který má zablokované účty na twitteru i facebooku, se k věci zatím příliš nevyjadřuje. V úterý novou ústavní žalobu označil za směšnou, přičemž neuznal zodpovědnost za události minulé středy. Poslední zprávy amerických médií ovšem naznačují, že tentokrát by se v americkém Senátu mohla najít podpora pro jeho odsouzení. Menší ze dvou komor Kongresu by mohla být ústavní žaloba předložena ještě tento týden, naznačil lídr demokratické sněmovní většiny Steny Hoyer.

Odsouzení v Senátu by bylo spojené s odvoláním Trumpa z prezidentské funkce. Ačkoli nelze vyloučit ani rychlé rozhodnutí ze strany Senátu, případné brzké uznání viny by Trumpovo úřadování zkrátilo nanejvýš o dny. I proto se mluví také o možnosti uplatnit jedno z ustanovení 14. dodatku americké ústavy a v odděleném hlasování zakázat Trumpovi další kandidaturu do čela USA.

Zpravodajský web BBC dodává, že případné odsouzení by Trumpa připravilo o doživotní penzi a zdravotní pojištění, také by mohl přijít o státem placenou ochranku.

Zdroj Zde