Sociální dávky včetně důchodů strmě rostou o desítky miliard. Stát musí šetřit a hledat příjmy

Ministerstvo práce a sociálních věcí i odborníci předpokládají, že výdaje na penze a příspěvky dál porostou. Proto má rezort dostat jen napřesrok přidáno zhruba 90 miliard. Celkem by měl podle prvního nástřelu státního rozpočtu hospodařit s 847,5 miliardy korun.   

„S navýšením prostředků, mimo jiné na příspěvek na péči, je třeba počítat vzhledem ke stárnutí populace a ke zvyšování její závislosti na pomoci jiných osob. Nejsou vyloučeny ani další úpravy výše dávky  či zvažovaná valorizace,“ uvedl šéf mediální komunikace ministerstva práce Jakub Augusta.

Zajímavost :  V krajských parlamentoch bude rozhodovať len 16% žien

Důchody se od září opět zvýší! Vláda schválila další valorizaci. A odklepla i nouzový stav do prázdnin

Video se připravuje …

Příspěvek na péči vzrostl z důvodu razantního zvýšení částek pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti na cizí pomoci. Stouply i výdaje na státní sociální podporu, a to zejména úpravami rodičovského příspěvku. Po zvýšení se podílí na výdajích sociální podpory, která si loni vyžádala bezmála 45 miliard, čtyřmi pětinami.

„Dále byl zvýšen přídavek na dítě a rozšířen okruh dětí s nárokem na něj. Každoročně se také nově stanoví normativní náklady na bydlení a náklady na pevná paliva pro příspěvek na bydlení,“ dodal Augusta.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila se objem sociálního polštáře nejvíce zvětšil v roce 2020. Bývalá vláda ANO a ČSSD tehdy zvýšila jednak životní minimum, od něhož se odvíjí výše některých sociálních dávek, a zároveň i rodičovský příspěvek.

„Vzhledem k nadále významně rozbouřené české inflaci předpokládám, že i tyto výdaje v dohledné době opět narostou, jelikož jejich současná výše nebude dostatečná pro naplnění jejich smyslu, kterým je ochrana ekonomicky zranitelných skupin obyvatel před materiální chudobou,“ míní Hradil. Ze všech vládních opatření z posledních let však analytik považuje nárůst životního minima a rodičovského příspěvku za nejvíce smysluplná. „Poměr dodatečných nákladů ze státního rozpočtu a společenské prospěšnosti vyznívá zdaleka nejlépe,“ podotkl.

Také investiční manažer Finlord Boris Tomčiak je přesvědčen, že dávky porostou. Upřednostnil by zejména ty na podporu výchovy dětí. „Populace stárne a každá vláda musí myslet na to, aby lidé chtěli mít děti. Náklady na výchovu rostou a některé rodiny by bez příspěvků měly problém vyžít,“ soudí.

Podle Tomčiaka i Hradila musí kabinet hledat úspory v jiných kapitolách, měl by například zredukovat počet úředníků a zpomalit růst jejich platů. Za velkou chybu považuje Hradil zrušení superhrubé mzdy přede dvěma roky, na němž se tehdejší vláda dohodla s pravicovou opozicí. Přitom ve stejné době zvýšila dávky. „Českou specialitou je, že jsme se v roce 2020 vydali na cestu levicově vysokých výdajů a pravicově nízkých příjmů. Z hlediska státního rozpočtu jsme si z obou světů vzali to nejhorší,“ uvedl Hradil.

I když sociální systém bude na uspokojení žadatelů o různé příspěvky potřebovat stále více peněz, jeho největší slabinou zůstávají důchody. Jejích výplaty za posledních osm let nabobtnaly o 160 miliard korun na loňských asi 540 miliard. Jen letošní dvojí mimořádné zvýšení penzí způsobené inflací bude stát až 30 miliard.

Kalkulačka: Výpočet starobního důchodu 2022 >>>
Kalkulačka: Důchodový věk >>> 

Celý článek zde