Špatná zpráva pro Křetínského a Slovensko. Plyn proudí jinudy, eustream vydělává méně

Společnost eustream je tak trochu slovenský ČEZ. Klíčová energetická firma, která svým akcionářům vydělává miliardy a vyplácí štědré dividendy. Jenže trend posledních let není příznivý. Objem přepravy ruského plynu přes slovenské území klesá a spolu s ním i tržby a zisky eustreamu.

Zprávy o váznoucím ruském exportu plynu do Evropy prostřednictvím tradičních přepravních cest potvrzují i poslední výsledky slovenského eustreamu, uvedené v nedávno zveřejněné výroční zprávě. Objem přepravy či tranzitu plynu v období od srpna 2020 do července 2021 dosáhl 48,2 miliardy metrů krychlových. V meziročním srovnání to bylo o 20,5 procenta méně.

Pro srovnání: v rekordním roce 2011 slovenskými plynovody proteklo 74 miliard m3 plynu. Jenže v té době zlaté časy končily. Gazprom totiž začal využívat přednostně plynovod Nord Stream, který před deseti lety spojil Rusko a Německo napřímo po dně Baltského moře.

Zajímavost :  Na trati z Kralup do Velvar a Loun začaly jezdit moderní nízkopodlažní vozy RegioSpider

Spolu s nižším využitím plynovodu klesly také finanční ukazatele. Tržby eustreamu za období srpen 2020 až červenec 2021 se snížily o 17 procent na 622 milionů eur, čistý zisk spadl o 23 procent na 277 milionů eur (cca 7 miliard korun). Jak se lze dál dočíst v aktuální výroční zprávě, celkem 205 milionů eur z uvedeného zisku si vlastníci vyplatí jako dividendu.

Vývoj přepravy plynu přes slovenské území. Zdroj: výroční zpráva eustreamu

Majoritní podíl ve výši 51 procent v eustreamu drží slovenská vláda. Zbývajících 49 procent a manažerskou kontrolu má český Energetický a průmyslový holding (EPH), který většinově vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Právě eustream je největším generátorem zisku v rámci koncernu EPH.

Zajímavost :  Ještě vloni stál double cheeseburger v amerických McDonald's 1,49 dolaru,...

Nepříznivá situace slovenských plynovodů se může dál zhoršit po spuštění nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2. Ten znovu sníží zájem Ruska vyvážet plyn tradičními cestami přes Ukrajinu a Slovensko či potrubím Jamal vedoucím přes Bělorusko a Polsko. Německý regulátor i Evropská komise mají v plánu Nord Stream 2 důkladně prověřit, což v praxi znamená, že první plyn se touto cestou dostane na evropský trh nejdříve na jaře, možná až v létě příštího roku.

Vzhledem k okolnostem hledají šéfové eustreamu nové byznysové příležitosti. Ve výstavbě je propojení východního Slovenska s jihovýchodním cípem Polska s očekávaným dokončením v příštím roce. V následujících letech se chce eustram podílet na projekt Eastring, který má propojit Slovensko s Rumunskem, Bulharskem a Tureckem. Ve hře je také adaptace stávajícího potrubí pro přepravu vodíku.

Zajímavost :  Kdy začíná Black Friday, jaký má původ a co bude letos jinak

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO