Spojení PPF s Monetou nabírá skluz. Fúzi začíná zkoumat antimonopolní úřad

Moneta původně chtěla upisovat nové akcie už v květnu. Nyní je jasné, že tento časový plán byl příliš optimistický.

V současném kroku je podle Monety třeba souhlasu českých, slovenských a dalších evropských regulatorních úřadů. „Už máme souhlas s akvizicí velké části z nich, očekáváme, že chybějící vyjádření obdržíme v průběhu několika následujících týdnů,“ uvádí mluvčí banky Moneta Zuzana Filipová.

Až poté bude moci česká bankovní čtyřka zveřejnit prospekt cenného papíru a veřejnou nabídku k úpisu akcií. „Následně dojde ke spuštění prvního kola úpisu, očekáváme, že v červnu.  Akcie, které nebudou upsány v prvním kole, budou převedeny do druhého kola. Pokud k tomuto druhému kolu dojde, stane se tak přibližně měsíc po kole prvním,“ doplnila s tím, že transakce bude dokončena po úpisu všech nově emitovaných akcií, s čímž Moneta počítá v srpnu.

Ještě v prosinci banka odhadovala, že hotovo bude v červenci, zároveň ale už tehdy upozorňovala, že celý proces mohou zpozdit regulatorní procesy. PPF se k transakci nechtěla vyjadřovat s tím, že proces je zcela v rukou Monety.

Zajímavost :  Rusnok: Pokud vývoj potvrdí odhady ČNB, sazby zřejmě ještě v červnu porostou

Banka loni v prosinci na valné hromadě schválila, že za účelem fúze upíše 255,5 milionu akcií v hodnotě 82 korun za kus. Každý ze současných akcionářů Monety bude moci nové akcie přikoupit. Pokud první kolo k upsání všech akcií nebude stačit, budou mít akcionáři možnost nakupovat i ve druhém, tentokrát však už po 90 korunách za akcii. 

Pokud budou obě kola úspěšná, Moneta zvýší kapitál o minimálně o 21 miliard korun. Zároveň lze předpokládat, že PPF zahájí nabídku na převzetí banky. Celý integrační proces zabere další tři nebo čtyři roky, míní šéf Monety Tomáš Spurný.

Zajímavost :  Rumunsko chce po letech váhání rozjet těžbu zemního plynu v Černém moři

Ve finále se má Moneta spojit se třemi společnostmi ze skupiny PPF, konkrétně s Air Bank, Home Credit a Home Credit Slovakia. Podle šéfa Monety Tomáše Spurného má po spojení vzniknout silná a konkurenceschopná česká banka, která bude obsluhovat 2,5 milionu klientů. Z hlediska počtu klientů budou před novou finanční institucí jen Česká spořitelna a ČSOB.

Zajímavost :  Bitcoin roste nejvýrazněji za dlouhé měsíce. Analytička varuje před optimismem

Cena akcií Monety se v úterý pohybovala kolem 82 korun, tedy na úrovni ceny úpisu prvního chystaného kola.

Video se připravuje …

Třicet let existence společnosti PPF


Celý článek zde