Spotřeba tepla loni v Česku meziročně klesla o šest procent

Praha – Spotřeba tepla z centrálních tepláren v Česku v loňském roce klesla meziročně o šest procent. Příčinou bylo zejména nadprůměrně teplé počasí, loňský rok byl oproti teplotnímu průměru posledních 14 let o deset procent teplejší, tedy méně náročný na vytápění. Kratší bylo i topné období. ČTK to dnes sdělilo Teplárenské sdružení ČR. Loni se snížila spotřeba i dalších energií, u nichž vedle počasí působily i vyšší ceny.

Topné období v loňském roce trvalo celkem 220 dní, což je o 14 dnů méně než v roce 2022. Průměr poslední dekády je pak proti předloňsku ještě o dva dny delší.

“Rok 2023 byl o 6,7 procenta méně náročný na vytápění než rok 2022 a dodávka tepla klesla podle předběžných dat meziročně o šest procent. Oproti dlouhodobému průměru byla náročnost loňského roku na vytápění nižší o deset procent. Při správně nastavených zálohách mohou domácnosti očekávat při konečném vyúčtování dodávky tepla za rok 2023 převážně mírné přeplatky,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Zajímavost :  NERV dal vládě návrh 37 opatření k vyššímu ekonomickému růstu

Meziročně chladnější byly loni měsíce únor a květen, srovnatelné pak duben a listopad. Naopak výrazně teplejší byly loni září a říjen, kdy se topilo jen 17 dnů. O rok dříve to bylo 44 dnů. Teplejší byl loni také leden, který byl s průměrnou teplotou 2,2 stupně třetí nejteplejší od roku 1961.

Oproti předloňsku se podle Hájka mírně měnil trend ve vytápění u domácností. “Porovnání spotřeby tepla v listopadu 2023 se stejným měsícem roku 2022 ukazuje nárůst spotřeby tepla o šest procent, ačkoli teplotně byly oba měsíce téměř shodné. To naznačuje, že se lidé postupně vracejí k normálu, a mírně zvýšili teplotu v bytech. Uvidíme, zda další měsíce probíhající topné sezony tento trend potvrdí,” uvedl Hájek. Podobné navýšení spotřeby podle něj odpovídá zvýšení vytápění zhruba o jeden stupeň.

Zajímavost :  Část nespokojených zemědělců společně s Asociací samostatných odborů ČR svolává na...

Češi loni šetřili i s plynem a elektřinou. Spotřeba zemního plynu v loňském roce meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových, což bylo nejméně od roku 1994. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno. Podle předběžných odhadů se snížila i spotřeba elektřiny, přesné statistiky ovšem ještě nejsou k dispozici.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Věřitelům zkrachovalé banky Sberbank CZ je možné vyplatit jejich pohledávky....

Doporučujeme ke čtení také :