Statistici dnes oznámí, jak se dařilo turismu a službám v prvním čtvrtletí

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnění výsledky cestovního ruchu a služeb za první čtvrtletí letošního roku. V tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních se loni v posledním kvartálu ubytovaly tři miliony hostů, meziročně o zhruba 2,4 milionu více. Převažovali domácí návštěvníci. Poskytovatelům služeb ve čtvrtém čtvrtletí uplynulého roku tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně stouply o 12,8 procenta.

Čechů se v hromadných ubytovacích provozech v posledních třech měsících loňského roku ubytovaly dva miliony, zhruba trojnásobek proti konci roku 2020. Přestože na cizince připadl jeden milion příjezdů, meziročně to byl přibližně devítinásobný nárůst. Návštěvnost ubytovacích zařízení se na konci roku podle statistiků zvyšovala napříč všemi kategoriemi ubytování ve všech krajích.

Zajímavost :  Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v reakci...

Za celý loňský rok se v ČR ubytovalo 11,4 milionu turistů, meziročně o 5,2 procenta více. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 byla ale návštěvnost zhruba poloviční. Navíc i proti prvnímu pandemickému roku 2020 loni ubylo hostů z ciziny, a to o 7,6 procenta na 2,6 milionu.

Ze služeb si ve čtvrtém kvartálu loňského roku nejvíce polepšily cestovní kanceláře a agentury, kterým tržby meziročně vzrostly téměř trojnásobně. Důvodem podle ČSÚ byla nízká srovnávací základna v roce 2020. Například u letecké dopravy stouply v meziročním srovnání tržby zhruba o 99 procent. Dvouciferný růst zaznamenali také gastronomové, kteří utržili asi o 77 procent více. Provozovatelé ubytovacích služeb měli tržby vyšší přibližně o 135 procent.

Zajímavost :  Omikron už ovládol New York, Dánsko varuje pred najhoršou fázou pandémie

Sezonně očištěné tržby ve službách za loňský rok proti roku 2020 byly o 7,2 procenta vyšší, bez očištění o 7,3 procenta. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 ale bez započítání kalendářních vlivů klesly o 5,2 procenta.

Reklama

Zajímavost :  Podle předběžných údajů skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím...

Celý článek zde |