Statistici dnes představí výsledky českého maloobchodu za květen

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnění, jak se českému maloobchodu dařilo v květnu. Tržby v dubnu meziročně stouply o 6,2 procenta, meziměsíčně byly vyšší o 0,1 procenta. K nárůstu pomohly především vyšší prodeje oděvů a obuvi. Ve srovnání se čtvrtým měsícem loňského roku, kdy musela být většina kamenných obchodů kvůli zamezení šíření koronavirové nákazy uzavřená, si ale polepšily prodejny všech druhů zboží. Analytici předpokládají, že v důsledku rostoucí inflace a snahy lidí šetřit budou v dalším období tržby maloobchodníků klesat.

Prodejci s oblečením a botami v dubnu meziročně podle ČSÚ utržily o 121,3 procenta více. Dařilo se také obchodům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, které si ve srovnání s dubnem loňského roku polepšily o 17 procent. Tržby obchodníků s domácími potřebami vzrostly o 16 procent, podobný růst zaznamenaly prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením.

Zajímavost :  Slovensku chýbajú tisíce sestier, ale Ukrajinkám odmieta predĺžiť pracovné povolenia

Specializované prodejny potravin utržily v dubnu meziročně o devět procent více, nespecializované obchody s převahou potravin zaznamenaly růst o 1,2 procenta.

Zatímco v době uzavřených kamenných prodejen se velmi dařilo internetovým obchodům, nyní evidují pokles. V dubnu měly tržby v meziročně o 14,2 procenta nižší. „Při srovnání se situací před pandemií, s rokem 2019, se však internetovým obchodům tržby výrazně zvýšily,“ uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Zajímavost :  Rieka Slaná vyvoláva aj po piatich mesiacoch znečisťovania viac otázok ako odpovedí

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel ve čtvrtém měsíci proti dubnu loňského roku klesly o 6,3 procenta, meziměsíčně byly nižší o 0,3 procenta.

Reklama

Celý článek zde |