Statistici dnes představí výsledky českého maloobchodu za únor

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní, jak se českému maloobchodu dařilo v únoru. Tržby v lednu meziročně stouply na 8,5 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 0,1 procenta. Meziměsíčně obchodníci utržili o 1,6 procenta více. Analytici očekávají spíše pozvolné zotavení maloobchodu po loňské uzávěře. Poptávku spotřebitelů v dalších měsících podle nich negativně ovlivní vysoká inflace, růst úrokových sazeb i rusko-ukrajinský konflikt.

Vysoké nárůsty tržeb zaznamenali v prvním měsíci roku především obchodníci, kteří museli mít loni obchody kvůli pandemii zavřené. Prodejnám s oblečením a obuví vzrostly tržby meziročně zhruba o trojnásobek. Ani tak podle statistiků ale nedosáhly úrovně předcovidového roku 2019.

Zajímavost :  Odbyt automobilky Tesla v prvním čtvrtletí dosáhl nového rekordu

Polepšily si ale všechny specializované obchody nepotravinářského zboží. Prodejnám s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci meziročně vzrostly tržby zhruba o 31 procent. V obchodech domácích potřeb stouply asi o 27 procent, prodejnám s kosmetickými a toaletními výrobky vzrostly přibližně o 15 procent. Prodejci počítačových a komunikačních zařízení utržili o zhruba 11 procent více. Tržby v obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím stouply o sedm procent.

Pokles tržeb naopak v lednu zaznamenaly internetové a zásilkové služby. Meziročně utržily o 5,7 procenta méně. Propad způsobila především vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy kvůli uzavření většiny kamenných obchodů lidé častěji nakupovali v e-shopech.

Zajímavost :  Olympijská minúta: Hry v Pekingu pokračujú bez Vlhovej, v akcii budú dve Slovenky

Nižší tržby ve srovnání s prvním měsícem zaznamenaly také prodejny a servisy motorových vozidel, tržby měly nižší asi o 10 procent.

Reklama

Celý článek zde |