Statistici dnes zveřejní data o vývoji červnové inflace

Praha – Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v červnu. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v červnu dále stoupla na průměrných 17 procent z květnových 16 procent. Vrcholu by podle ekonomů měla dosáhnout v červenci, kdy by se mohla přiblížit k dvacetiprocentní hranici. Tahounem růstu cen jsou nadále ceny potravin, energií a pohonných hmot.

„Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu táhly především ceny u čerpacích stanic, energií a potravin, kde se mísí efekt sezonního zdražení a dopadů války na Ukrajině. Inflace v souhrnu mohla dosáhnout 16,8 procenta meziročně. Na druhé straně očekáváme zmírnění dosud vysoké dynamiky domácích cenových tlaků, a to navzdory očekávanému pokračujícímu svižnému růstu cen zejména v sektoru služeb (kavárny, restaurace, ubytování),“ uvedla Raiffeisenbank.

Zajímavost :  Detská psychiatria sa zanedbávala desaťročia. Zmena príde až po roku 2025

Inflace podle odhadu Komerční banky v červnu dále zrychlila na 17,4 procenta. „V červenci pak z důvodu výrazného zdražení energií pro domácnosti čekáme skok ke 20 procentům a poblíž této úrovně by meziroční inflace měla následně setrvat po zbytek letošního roku,“ doplnila KB.

Celý článek zde |