Statistici dnes zveřejní, jak se českému maloobchodu dařilo v červnu

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes představí výsledky maloobchodu za červen. Tržby obchodníků v květnu meziročně klesly o 6,9 procenta, meziměsíčně byly nižší o 2,3 procenta. Na propadu se podle analytiků podepsala rostoucí inflace a snaha lidí šetřit, ale také vyšší srovnávací základna z loňska. S poklesem maloobchodních tržeb ekonomové počítají i v následujících měsících, a to u většiny zboží, v menší míře u potravin.

Květnový pokles tržeb se týkal všech typů prodejen s výjimkou lékáren a drogerií. Obchodníci s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím v letošním pátém měsíci utržili meziročně o 5,5 procenta více, tržby za kosmetické a toaletní výrobky vzrostly o 4,4 procenta.

Zajímavost :  Studenti letní brigádu seženou snadno, Ukrajinci obsadili jen některé pozice

Nadále ztráceli internetoví prodejci, kterým tržby klesly pátý měsíc v řadě, tentokrát o zhruba deset procent. Statici ale upozornil, že proti předpandemickému roku 2019 byly o třetinu vyšší.

Obchody s oblečením a obuví měli v květnu tržby meziročně nižší o 15,3 procenta, prodejny se sportovními potřebami utržily o 14,8 procenta méně. Propad v případě prodejců počítačů činil 9,8 procenta, obchody s výrobky pro domácnost si pohoršily o devět procent.

Zajímavost :  Millenium Technologies na Liberecku vyrábí plyn z odpadu pomocí plazmy. Chtějí ekologicky likvidovat vraky aut

Nespecializované prodejny s převahou potravin vykázaly tržby nižší o 6,4 procenta, specializované prodejny potravin utržily o 3,2 procenta méně.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly meziročně o 8,1 procenta, meziměsíčně byly nižší o 1,4 procenta. Lidé méně utratili za koupi vozů včetně náhradních dílů i za opravy.

Reklama

Celý článek zde |