Statistici zveřejní odhady o sklizni brambor a kukuřice

Praha – Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o zářijových odhadech sklizně brambor a kukuřice, ale také cukrové řepy či slunečnice. Statistici zveřejní i údaje o základních obilovinách, o těch už ale dříve informovalo ministerstvo zemědělství. Produkce obilovin letos podle ministerstva činila 7,55 milionu tun.

Dosažený výsledek u obilovin je vyšší, než kolik udávala 7,4milionová predikce Agrární komory z konce srpna. Souačasně je to více než předpověď ČSÚ, která hovořilo o zhruba sedmi milionech tun. Letošní průměrný výnos obilovin je 6,11 tuny na hektar, o 0,06 procenta více než loni.

Zajímavost :  ZUČM: Letošní úroda zeleniny vypadá slibně, farmářské ceny jsou na minimu

U nejčastěji pěstované pšenice činila výnosnost 6,72 tuny na hektar, celkem se jí sklidilo 4,77 milionu tun. Řepku zemědělci sklidili ve všech krajích s průměrným výnosem 3,11 tuny na hektar, což bylo o 0,31 procenta méně než loni. Celkově její produkce dosáhla 1,06 milionu tun.

Letos byly žně opožděné o několik týdnů, loni bylo sklizeno na začátku září. Sklizeň obilovin komplikovaly deště, pole byla podle vyjádření Agrární komory ČR na začátku srpna podmáčená, lokálně se tvořily až močály. Zemědělci tak nemohli vyjet na některá pole s technikou.

Zajímavost :  Zápas trval len dvanásť minút. Chuligáni vtrhli v Trnave na ihrisko a pobili sa

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO