Státní pomoc domácnostem: na drahé energie každé přidá až 30 tisíc korun

Poslanci se potkali na mimořádné schůzi, aby schválili vládní návrh pomoci domácnostem postiženým skokovým růstem cen elektrické energie a zemního plynu. Výše podpory na jednu domácnost může dosáhnout až 30 tisíc korun. Záležet bude na tom, kolik peněz na pomoc uvolní vláda.

Podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely bude na energetické dotace k dispozici minimálně 27 miliard korun. Každá domácnost by měla získat paušální částku podle typu spotřeby. „Přesnou výši určí operátor trhu OTE, který celkovou částku rozpočítá mezi odběrná místa. Peníze dostanou všichni automaticky, nemusí o nic žádat,“ řekl Síkela během vystoupení v poslanecké sněmovně.

V důvodové zprávě lze nalézt orientační výši těchto protikrizových příspěvků státu. Pro odběrná místa s nízkou spotřebou se má příspěvek pohybovat okolo 1500 korun za rok. Domácnost s vytápěním elektrickou energií či zemním plynem mají získat 7500 korun. V praxi to může být i více – tato podpora v součtu vychází na 24,6 miliardy korun, avšak vláda chce uvolnit přinejmenším již zmíněných 27 miliard.

Zajímavost :  Senát dal zelenou jednorázovému příspěvku pět tisíc na dítě

Orientační návrh výše podpory na odběrné místo

typ spotřeby počet odběrných míst výše dotace
elektřina – svícení 3 500 000 1500 Kč
elektřina – vyšší spotřeba 1 100 000 3000 Kč
elektřina – vytápění 700 000 7500 Kč
plyn – jen na vaření 1 100 000 1500 Kč
plyn – ohřev vody 300 000 3000 Kč
plyn – vytápění 1 100 000 7500 Kč
zdroj: vládní návrh zákona (sněmovní tisk č. 259)

V případě více odběrných míst se může pomoc sčítat, stejně tak lze sčítat podporu u elektřiny a plynu. Slevu by měl každý odběratel získat automaticky v rámci svého ročního vyúčtování. Další pomocí zákazníkům, a to nejen domácnostem, bude změna úhrady vícenákladů na obnovitelné zdroje energie. Tyto vícenáklady od příštího roku výrazně klesnou a hradit je bude stoprocentně stát z rozpočtu (zřejmě již od letošního října).

Zajímavost :  Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

Ještě před jednáním pléna sněmovny se k zákonu vyjádřil hospodářský výbor, který navrhl řadu úprav a doplnění. Jedno z nich se týká domovních kotelen v bytových domech, vlastněných sdružením vlastníků jednotek. Tyto kotelny zpravidla spalují zemní plyn. Ministr Síkela následně uvedl, že na pomoc této skupině spotřebitelů stát uvolní 3,6 miliardy korun.

Jednání sněmovny začalo v 11 hodin dopoledne a navzdory souhlasu všech poslaneckých klubů s pomocí domácnostem se značně protáhlo. Podíl na tom měl dlouhý proslov šéfa SPD Tomia Okamury, který se týkal návrhu jen okrajově, ale také zmatečná vystoupení jeho stranických kolegů (o hysterických záchvatech Jaroslava Foldyny raději nemluvě).

Zajímavost :  Magistrát obrátil. Chce změnit podobu malého pražského Manhattanu v Nových Butovicích

Navzdory kritice ze strany poslanců ANO a SPD nakonec sněmovna v pět hodin odpoledne tento návrh novely energetického zákona schválila, a to hlasy všech 115 přítomných poslanců. Schváleny byly také pozměňovací návrhy hospodářského výboru.

David Tramba

Celý článek zde