Teslu míjejí čipová krize i pandemie. Zažila nejúspěšnější rok v historii

Tesla v prvním čtvrtletí dodala rekordních 184 tisíc vozů, čímž překonala rekord ze druhého a následně i třetího čtvrtletí. Za třetí čtvrtletí letošního roku dodala přes 241 tisíc elektrických vozů, meziročně o 73 procent více.

Rekordní výsledky firma letos vykázala i ve výrobě. Od července do září opustilo výrobní linky 237 tisíc vozů, meziročně o 63 procent více. Tesle se naopak příliš nedařilo vyrábět dražší vozy, Modelu S a Modelu X. Vykompenzovala to však vysokým odbytem levnějších vozů, tedy Modelu 3 a Modelu Y.

Gigafactory Volkswagen v Česku – pozitiva a negativa

Počet vozů Tesla dodaných ve třetím čtvrtletí

  • 2016 – 24 500
  • 2017 – 26 200
  • 2018 – 83 500
  • 2019 – 97 000
  • 2020 – 139 300
  • 2021 – 241 300

Pramen Tesla

V září automobilka přepsala historii, když se její Model 3 stal nejprodávanějším evropským vozem. Musk plánuje výrobu výrazně rozšířit výstavbou nových továren, mezi které patří gigafactory v Berlíně s pořadovým číslem 4. Ta se letos v říjnu otevřela veřejnosti a do konce roku by měla vyrobit první automobily. Plná výroba má začít po Novém roce. 

Zatímco letos v lednu Tesla registrovala dvě společnosti na pátém největším automobilovém trhu v Indii, Musk v květnu prohlásil, že by mohl vyrůst další výrobní závod v Rusku. „Patrně se blížíme ke vstupu do Ruska, což by bylo skvělé,“ uvedl Musk na virtuální konferenci, kterou zorganizoval Kreml pro ruské studenty. 

Výběr Ruska jako místa pro výrobní závod Tesly označila americká agentura Bloomberg za překvapivý. Loni se totiž v obřím Rusku prodalo pouhých 5300 ojetých a 700 nových elektromobilů, uvádí analytická společnost Autostat. Země je kromě toho třetím největším producentem ropy na světě a s budováním nabíjecí infrastruktury pro elektromobily sotva začíná.

Další rekord si Tesla podle agentury Reuters připsala, když v říjnu poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů, tedy přes 22 bilionů korun. Bilionovou hranici přitom do té doby pokořilo ve Spojených státech jen několik veřejně obchodovaných společností. První ji v roce 2018 překonala společnost Apple.

Automobilka také v polovině prosince oznámila, že začne zkušebně přijímat za některé doprovodné produkty parodickou kryptoměnu dogecoin. To však nebude platit pro nákup vozů. Od chvíle, kdy Musk oznámil tuto novinku na svém Twitteru, kryptoměna posílila o více než dvacet procent. 

Téměř na sklonku letošního roku Musk zveřejnil na Twitteru bez jakýchkoli podrobností příspěvek, ve kterém stálo: „Zvažuji, že zanechám své práce a stanu se influencerem na plný úvazek. Co si o tom myslíte?“ Po několika podobných „výkřicích“ však není podle Reuters jasné, zda své prohlášení myslí vážně.

Celý článek zde

Zajímavost :  Seznam představených/vedoucích zaměstnanců včetně kontaktů