Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Soutěž Kanceláře roku pořádá od roku 2016 společnost Prochazka & Partners. Ceny se udělují v deseti kategoriích. Napříč kategoriemi pak jde jedenáctá Cena poroty, která má ocenit výjimečný přínos pro architekturu a design.

Ceny rozděluje šestičlenná odborná porota složená z odborníků na trh s kancelářemi: Petr Zahálka (ProInterier), Jiří Zavadil (Vitra), Oleg Haman (Obec architektů), Jaroslav Vendl (SilentLab), Igor Hobza (monom) a Radek Procházka (Prochazka & Partners).

Výsledky jsou zde, po kliknutí na kategorii se dostanete rovnou k obrázkům.

Vítězné kanceláře si prohlédněte v galerii:

Kanceláře byly, kanceláře budou. Ale jiné

Pořadatelé se tentokrát trochu obávali, jestli nenastane předpovídaný odliv lidí z kanceláří na home office, ale počet přihlášených – ačkoli nebyl tak veliký jako v rekordním loňském ročníku – je nakonec uklidnil.

Zajímavost :  Jana Steckerová: ECB připraví trhy na první zvýšení sazeb

Podívejte se na výsledky loňského ročníku: Kanceláře roku 2020

Kanceláře už ale stejné jako před covidem nebudou. Stále častěji se klade důraz hlavně na setkávání lidí. Rutinní kancelářskou práci nakonec můžou zaměstnanci odvést jinde. Těžko se ale nahrazuje osobní kontakt, předávání zkušeností, společné přemýšlení nad projekty a sdílení.

„Velkým tématem letošního ročníku byly takzvané hybridní kanceláře,“ říká Jiří Zavadil ze společnosti Vitra, jeden z porotců soutěže. „Z pohledu funkce, designu, ale i vybavení kanceláří tak vzniká větší počet míst pro setkávání. Od nich pak zaměstnanci vyžadují, aby svým vybavením připomínaly designový obývák či oblíbenou kavárnu. Na druhou stranu ale klesá o 10–20 procent počet pracovních míst.“

Zajímavost :  Energoprojekt Praha zpracuje projekt ekologizace elektráren v Kazachstánu

Dalším velkým tématem je udržitelnost, ekologie a společenská odpovědnost. „Pravidelně se setkáváme s požadavkem větších firem, aby odebírané materiály měly buď co nejmenší uhlíkovou stopu nebo byly přímo vyráběné z recyklátů,“ říká Petr Zahálka, obchodní ředitel společnosti ProInterier a člen odborné poroty.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává… Další články autora.

Zajímavost :  Zapomeňte na benzin. Nová auta od roku 2035 koupíte jen bezemisní

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |