Třetí valorizace důchodů je na spadnutí. Stát to vyjde na miliardy korun

„Podle údajů, které máme v tuto chvíli k dispozici, by skutečně k mimořádné valorizaci ještě před koncem roku 2022 dojít mohlo, nicméně jasno bude teprve v nejbližších měsících,“ uvedl Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Zvyšovat by se mohly důchody v listopadu nebo prosinci. Krátce na to by se mohli důchodci těšit i na lednové řádné zvyšování penzí.

Zajímavost :  Britský ropný gigant BP oznámil odchod z největší ruské ropné společnosti...

Penzisté získali letos v lednu průměrně o osm set korun navíc, v červnu mají důchody mimořádně vzrůst v průměru o dalších 1017 korun. O dalším zvyšování rozhodne vývoj inflace. Vláda musí podle zákona přidat na penzích v mimořádném termínu, pokud ceny vzrostou během pěti měsíců o více než pět procent. „K mimořádné podzimní valorizaci dojde, pokud by míra meziroční spotřebitelské inflace překročila 15 procent v březnu, 14,4 procenta v dubnu, 14,2 procenta v květnu, či 13,6 procenta v červnu,“ vypočítává Národní rozpočtová rada. V únoru zrychlila inflace na 11,1 procenta.

Zajímavost :  Západ možná obětuje Nord Stream 2. Plynovodu hrozí další americké sankce

Červnová valorizace nemusí stačit

Červnové navýšení penzí necelým třemi milionům důchodců vyjde státní kasu na 21 miliard korun. Náklady na případnou podzimní valorizaci – se kterým státní rozpočet již nepočítá – se odhaduje  mezi pěti až deseti miliardami korun. „Vzhledem k tomu, že se sčítá pandemická a válečná inflace, může do konce letošního roku dojít k dalšímu mimořádnému navýšení penzí přibližně o 600 až 900 korun,“ odhaduje ekonom Štěpán Křeček BH Securities. „Druhé mimořádné navýšení penzí tak zřejmě bude trochu mírnější než to první,“ dodal.

Zajímavost :  Na Ukrajinu odišli bojovať ženy z Austrálie aj z Nórska. Tvrdia, že je to ich morálna povinnosť

Očima guvernéra: Důchodová reforma

Opoziční ANO tlačí na zvýšení penzí i nad rámec valorizace, jak to hnutí činilo během vlastní vlády. „Celý život pracovali, přispívali do sociálního systému, tak je správné, abychom jim pomohli. Protože by se mohli velice rychle dostat na hranici chudoby,“ uvedla šéfka poslanců ANO a exministryně financí Alena Schillerová. Současný kabinet to odmítá a chce zvýšit penze jen o tolik, kolik mu nařizuje zákon.

Vláda chce ve druhé polovině roku předložit novelu letošního státního rozpočtu, v pořadí už druhou. Promítne do ní nejen zvýšené náklady na penze, ale i výdaje na řešení dopadů války na Ukrajině a uprchlické vlny. To půjde zřejmě do několika desítek miliard korun, očekává se však zapojení evropských peněz. Podle Národní rozpočtové rady se nedá odhadnout, jestli to ovlivní schodek státního rozpočtu, který je nyní schválen na hranici 280 miliard korun.

Celý článek zde