Trh s virtuálními pozemky strmě roste, prodávají se za desítky milionů korun

K metaverzu přitáhla pozornost zejména sociální síť Facebook, která se minulý rok přejmenovala na Meta a vyhlásila, že v dalších letech se bude plně soustředit na vytvoření funkčního modelu virtuálního světa. Od tohoto momentu se do metaverza přidávají další společnosti jako Microsoft nebo Nvidia. Znovu se objevují i starší projekty, které se platformám pro virtuální a rozšířenou realitu věnují už několik let. 

Zajímavost :  Úřad ustoupil od regulace cen mobilních dat. Vyslyšel tak kritiku Evropské komise

Svět virtuální a rozšířené reality roste mnohem pomaleji, než se před lety očekávalo. Před čtyřmi lety někteří odborníci očekávali, že tento trh bude v roce 2020 generovat tržby přes 150 miliard dolarů ročně, napsal server Futurism.com. Realita je ovšem taková, že v loňském roce příjmy stěží přesáhly 30 miliard dolarů, vyplývá z dat platformy Statista.com. To se ovšem může brzy změnit, zejména díky Facebooku, po jehož oznámení se na koncept metaverza upřela pozornost médií, celebrit a veřejnosti. 

Česko versus Zuckerberg. V tuzemských metaversech se točí stovky milionů

Nejznámější virtuální světy

Známé jsou například platformy Decentraland a The Sandbox, které by se daly laicky označit jako virtuální světy, v nichž se mohou konat události jako koncerty, módní přehlídky a další akce z reálného prostředí. Zmíněné platformy jsou flexibilní, lze v nich tak vybudovat svět dle preferencí stvořitele. 

Zajímavost :  Dobré ráno: Silná a ľudská. Takáto je olympijská víťazka Petra Vlhová

Od oznámení Facebooku, že vstupuje do virtuálního světa, ve zmíněném Decentralandu vzrostly ceny za virtuální nemovitosti pětinásobně. Společnost Tokens.com, která se zaměřuje na blockchainovou technologii, nedávno nakoupila pozemky v Decentralandu za 2,5 milionu dolarů. 

NFT – Nezaměnitelný token

Na konkurenční platformě The Sandbox nedávno neznámý kupec zaplatil 450 tisíc dolarů za pozemek, který sousedí s virtuální nemovitostí známého rapera Snoop Dogga, který v současné době vytváří svůj virtuální svět. „Vždy hledám další cesty, jak se mohu spojit s fanoušky, a proto jsme v Sandboxu vytvořili prostředí, kde se budeme moci virtuálně setkávat, vydávat NFT a pořádat exkluzivní koncerty,“ popsal známý raper svůj „Snoopverse“.

Facebookem loni zmítaly skandály. Teď pod novým názvem buduje metaverse

„Digitální svět je pro některé stejně důležitý jako ten reálný. Není to o tom, v co věříte, ale o tom, co se stane v budoucnosti,“ řekl pro televizní stanici CNBC realitní makléř Oren Alexander. „Ačkoliv se zdá tato vize jako vzdálená a kompletně absurdní, měli bychom mít na paměti, že kdysi lidé měli pochybnosti o potenciální důležitosti internetu a stejně tak tomu bylo u sociálních sítí,“ upozorňuje Theo Tzanidis z University of the West of Scotland pro server The Fashion Law. Motivace tak může být dvojí – sázka na další vývoj digitálního světa nebo únik ze světa reálného. 

Co to je Decentraland? Průvodce pro začátečníky

Potenciál virtuálních nemovitostí vnímá také realitní investiční fond Republic Realm, který koupil pozemky v Decentralandu za částku v přepočtu téměř za dvacet milionů korun. Tato transakce proběhla už v červnu loňského roku, kdy se virtuálním světům věnovala jen malá komunita. Od té doby se proto investice fondu Republic Realm zhodnotila, což dokazuje fakt, že společnost Tokens jen o pět měsíců později koupila mnohem menší virtuální parcely za více než dvojnásobek.

Už v roce 2018 si přitom odborníci kladli otázku, zda existuje na trhu s virtuálními nemovitostmi bublina. V té době totiž prostředí Decentralandu nebylo dostupné, ale už v něm bylo možné nakupovat pozemky v hodnotě několik tisíc dolarů. „Lidé utratili tisíce dolarů za virtuální nemovitosti, aniž si byli jistí, co tam budou moci ve skutečnosti postavit, jak to budou moci udělat, kdo je bude moci navštívit a popřípadě jak to celé monetizovat,“ napsal v roce 2018 Ryan Schultz, který se virtuálními světy zabývá už téměř dvě desetiletí. 

Závod o metaverse začal. Virtuální svět chtějí stvořit Facebook, Microsoft i Tencent

Roli hrají NFT tokeny i kryptoměna

Obě platformy spojuje to, že využívají navázanosti nezaměnitelných tokenů (NFT) na kryptoměnu ethereum. The Sandbox má token Sand, Decentraland používá token Mana. S oběma se dá obchodovat, lze tak sledovat jejich hodnotu a v případě, že je nákup pozemků pouhou investicí, tak je prodat dalším zájemcům. Prostoru totiž ani ve virtuálních světech není neomezeně. Celkově se na platformě The Sandbox prodaly pozemky za téměř sto milionů dolarů, v Decentralandu se jedná o nižší desítky milionů dolarů. 

Metaverzum projekty vznikají také v Česku. Například společnosti Somnium Space tvoří jeden z nejrychleji rostoucích projektů pro virtuální realitu na světě. Také česká společnost využívá kryptoměnu ethereum, nejdražší pozemek na její platformě byl prodán za půl milionu dolarů.

Celý článek zde