Ukončování státních podpor zpečetí osud řady firem. Pojišťovna očekává příští rok o třetinu více bankrotů než letos

Přestože ekonomové i pro příští rok počítají s pokračujícím oživováním světové ekonomiky po loňské recesi, pro řadu firem už bude nejspíš pozdě. Nejnovější odhady úvěrové pojišťovny Atradius ukazují, že počet insolvencí v roce 2022 vzroste meziročně o 33 procent. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Přibyla ale i další rizika.

Zatímco letos bude firemních bankrotů ve srovnání s rokem 2020 o 1 procento méně, v příštím roce má počet insolvencí naopak výrazně vzrůst – meziročně až o jednu třetinu. Vyplývá to z čerstvých odhadů publikovaných mezinárodní úvěrovou pojišťovnou Atradius.

V ohrožení jsou podle ní zejména podniky, jež se potýkaly s problémy už před pandemií, stále více firem ale bude muset čelit také prudkému růstu cen vstupních materiálů a energií.  „Státní fiskální podpory a moratoria pomohly řadě firem překonat krizový rok 2020 a pokusit se letos o restart. Některým z nich se to povedlo, mnohé ale po ukončení podpůrných programů bohužel samy fungovat nezvládnou a příští rok zkrachují,“ popisuje ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková.

Situaci podle Stržínkové zkomplikuje také pomalejší obnova hospodářství způsobená mimo jiné výpadky ve světových dodavatelských řetězcích.

Zajímavost :  Meziroční inflace se v Česku v říjnu přiblížila šesti procentům. Data Českého...

V Evropě se celkový meziroční nárůst počtu insolvencí projeví už letos, Severní Amerika a asijsko-pacifická oblast si klesající trend pro rok 2021 v důsledku silné podpory vlády USA a masivního zotavení ekonomiky ještě udrží.

V příštím roce už ale počet bankrotů meziročně vzroste ve všech třech regionech. Nejvíce v asijsko-pacifické oblasti, o něco méně pak v Evropě a USA, kde se čeká meziroční zvýšení o 6 procent.

„Tempo očekávaného nárůstu insolvencí v asijsko-pacifické oblasti vychází především z nízkého základu letošního roku, dynamika v Severní Americe bude naopak omezena relativně silným růstem ekonomiky USA. V Evropě bude pokračovat přibývání počtu insolvencí už druhým rokem v řadě,“ pokračuje Stržínková.

Zajímavost :  Vojtěch navrhne vyhlášení nouzového stavu, do nemocnic by mohli nastoupit medici

Ve srovnání s obdobím před pandemií pak pro rok 2022 očekává Atradius největší nárůst počtu insolvencí v Itálii (+34 %), Velké Británii (+33 %) a Austrálii (+33 %).

S odhadovaným přírůstkem 20 procent mezi lety 2019 a 2022 však stranou nezůstane ani Česká republika.

„Největší obavy budí prudké zdražování některých vstupních materiálů nebo jejich naprostý nedostatek. Také růst cen energií a paliv je dramatický, a navíc přišel náhle. To vše bude mít zásadní dopad především na malé a střední podniky, které tuto situaci nemusí zvládnout. Relativně menší dopad na růst insolvencí v Česku bude mít příští rok naopak ukončování fiskální podpory. Jednak k jejímu podstatnému omezení došlo už letos a jednak byla ve srovnání se západními zeměmi méně rozsáhlá,“ dodává Markéta Stržínková.

Zajímavost :  Armáda nakupuje pro vojáky zimní ponožky. Má na to skoro 35 milionů korun. Dodá je firma z Krnova

Atradius patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě, ve kterých se může spolehnout na více než 160 vlastních poboček a 3 300 zaměstnanců.

(nik)

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO