Ukrajina oplakává konec Borise Johnsona. Britští poslanci chtějí jeho odchod uspíšit

Zájem o post nového šéfa „toryů“ a tím pádem i premiéra Spojeného království již projevilo několik konzervativních politiků a političek. Britské sázkové kanceláře v současné chvíli favorizují bývalého ministra financí Rishiho Sunaka a ministryni obchodu Penny Mordauntovou. 

Strana každopádně oznámila, že plánuje zúžit seznam kandidátů na pouhá dvě jména do 21. července, kdy zákonodárcům začíná letní pauza. Nový šéf vládnoucí strany, který se zároveň automatický stává premiérem, by pak měl být zvolen nejpozději v září. To je v rozporu s plány Johnsona, který chtěl zůstat v premiérském křesle ještě minimálně tři měsíce. 

Boris Johnson se zapsal do dějin brexitem. Ve funkci šéfa konzervativců byl téměř tři roky

Postřelená kachna

Spěch konzervativců je ale podle expertů na místě. „Johnson bude nyní po své avizované rezignaci v pozici takzvané lame duck neboli postřelené kachny, nepodaří se mu prosadit žádná zásadní rozhodnutí,“ vysvětluje analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš. „Jeho nástupce bude mít navíc slabší mandát, protože nevzejde z řádných voleb, konzervativci proto musejí počítat i s tím, že budou vyhlášeny předčasné volby, ačkoli této variantě příliš nevěřím,“ dodává Kruliš.

K co nejdřívějšímu konci současného premiéra vyzývá také opozice. „Nejsem si jistá, zda se někdo dokáže podívat na Borise Johnsona a uvěřit tomu, že je schopen se skutečně chovat jako dočasný předseda vlády. Pokud zůstane ve funkci, nepochybně způsobí ještě více chaosu než dosud,“ uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová ze Skotské národní strany. Podle ní Johnson ztratil důvěru poslanců i britského lidu a měl by odstoupit bez dalších průtahů.

Zajímavost :  Žilinka súri kvôli Ficovi špeciálnu prokuratúru. Lipšic mu odkazuje, že sa angažuje nad rámec kompetencií

Jak připomíná americká televizní stanice CNN, Johnson odchází z čela páté největší ekonomiky světa ve chvíli, kdy Británie bojuje s řadou závažných politických a hospodářských problémů. Míra inflace ve Spojeném království v květnu dosáhla 9,1 procenta. Je tedy na nejvyšších hodnotách za čtyřicet let a spotřebitelské ceny rostou v zemi rychleji než v ostatních státech skupiny G7. Navzdory opakovanému zvyšování základní úrokové sazby by inflace mohla ve druhé polovině roku dokonce překročit hranici jedenácti procent.

Boris Johnson odešel z čela konzervativců. Premiérem prozatím zůstává

Britské domácnosti trápí hlavně vysoké ceny potravin, energií a pohonných hmot. Johnsonova vláda slíbila, že seškrtá daně a každé rodině jednorázově přispěje na energie 400 liber (přibližně 11 680 korun). Tyto plány jsou však nyní ohroženy. I proto zřejmě hodlá Konzervativní strana vyřešit vládní krizi v co nejkratším možném termínu.

Nářek Ukrajiny, posměšky z Ruska

Pokud jde o dopady Johnsonovy rezignace na zahraniční politiku, nejvíce jeho odchodu lituje Ukrajina, která nadále čelí ruské invazi. Zbrojní podpora Londýna Kyjevu přitom patří mezi ty vůbec největší. „Přijali jsme tuto zprávu se smutkem. Nepochybujeme o tom, že podpora Velké Británie nám zůstane zachována, ale vaše osobní vůdcovství a charisma ji činila výjimečnou,“ vzkázal britskému premiérovi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Mezinárodní média připomínají, že Johnson byl prvním z politických lídrů ze skupiny G7, kdo v dubnu osobně navštívil Kyjev a nejhlasitěji podporoval dodávky zbraní ukrajinské armádě. Ukrajinský prezident Johnsona opakovaně nazýval „svým přítelem“. Ukrajinci nyní doufají, že jim nový šéf britské vlády zachová stejnou přízeň jako končící premiér. 

Stíhačky do Británie, torpédoborce do Španělska, velitelství v Polsku. USA v Evropě vojensky posílí

Naopak Kreml přivítal konec Johnsona s nadšením a posměšky. „Nemá nás rád a my jeho taky ne,“ reagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruští politici, kteří Johnsona často označují jako „nejaktivnějšího anti-ruského lídra“, okamžitě zneužili jeho rezignace ke své válečné propagandě. „Nejlepší přátelé Ukrajiny odcházejí. Čekáme na zprávy z Německa, Polska a pobaltských zemí,“ rýpnul si bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na sociální síti Telegram. 

Zajímavost :  Ropovod TAL zvýší denní kapacitu. Podle Fialy je to krok k nezávislosti na Rusku

Konflikt s EU tím nekončí

Zatím je nejasné, jak se bude dále vyvíjet spor mezi Británií a Evropskou unií, který Johnson v uplynulých měsících dovedl na pokraj obchodní války, když oznámil záměr porušit část pravidel sjednaných v brexitové dohodě ohledně problematického statusu Severního Irska. Někteří šéfové evropských vlád vyjádřili názor, že Johnsonova demise je skvělou šancí pro restart britsko-evropských vztahů.      

„Ačkoli jsme s premiérem Johnsonem aktivně spolupracovali, ne vždy jsme spolu souhlasili a vztah mezi našimi vládami byl v poslední době napjatý a problematický. Teď máme příležitost vrátit se k pravému duchu partnerství a vzájemného respektu, který potřebujeme k podepření přínosů Velkopáteční dohody,“ prohlásil předseda irské vlády Micheál Martin. 

Hrozí kolaps brexitové dohody. Spor mezi Bruselem a Londýnem mohou urovnat Češi

Jiní nicméně tolik optimističtí nejsou. Několik bruselských diplomatů, s nimiž hovořil britský deník The Financial Times, uvedlo, že od žádného z Johnsonových následníků neočekávají drastickou změnu politického kurzu a potíže s dodržováním brexitové dohody budou se vší pravděpodobností trvat i za nového vedení Británie, byť je možná nebudou doprovázet tak ostré vzájemné výpady.  

Zajímavost :  Redaktor Takáč nemohol dýchať. Kolapsy z tepla môžu byť aj smrteľné

„Co můžeme očekávat, je změna stylu – více nudného politikaření a již žádné impozantní výbuchy. Nikdo v britské politice není stejný jako Boris Johnson,“ myslí si francouzský politik a bývalý šéf Světové obchodní organizace Pascal Lamy. „To nám umožní soustředit se na nudný a vysoce technický úkol dosáhnout shody na tom, jak řešit situaci na severoirské hranici. Návrat ke klidnému vyjednávání je předpokladem pro normálnější vztahy,“ doplňuje Lamy.    

Celý článek zde