Úleva pro pražské hospody. Norma už nebude vyžadovat oddělené toalety

„Novela Pražských stavebních předpisů (PSP) umožňuje větší flexibilitu pro majitele restaurací i kaváren. Nově již nemusejí být nutně oddělené toalety podle pohlaví. Obvyklý jev, kdy na dámské záchody stojí fronty a pánské jsou volné, už nebude standardem. Počty dané hygienickými normami samozřejmě musejí zůstat. V západním světě, například ve Švédsku či Itálii, je to již dlouhodobou normou,“ říká k úpravě PSP náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Ve Švédsku se o zrušení dělení toalet před několika lety zasadili zejména aktivisté, kteří žádali genderově neutrální označení. Dělení toalet na pánské a dámské podle nich porušovalo práva sexuálních menšin. Japonsko nebo Německo zase zavádějí toalety pro třetí pohlaví, o nichž se debatuje i v tuzemsku.

Zajímavost :  České automobilky vyrobily meziročně méně aut, Škoda Auto hlásí pokles o více než 16 procent

Změna pravidel v PSP nejen usnadní dispoziční řešení toalet, ale mohla by ukončit nejisté přešlapování hostů přede dveřmi některých z nich, které se majitelé restaurací rozhodli označit neotřelým, ale mnohdy i nejasným způsobem. V budoucnu si vystačí s jednotným označením písmeny WC.

Pražské stavební předpisy jsou specifické požadavky na stavby platné na území hlavního města. Po desetiletích například opět umožňují stavět v Praze domy do bloků, což řada předpisů týkajících se odstupů domů nebo oslunění do té doby znemožňovala. PSP platí od roku 2016 a věnují se řadě okruhů, mezi něž patří zeleň, parkování nebo denní osvětlení. Rozsah PSP a jejich zachování je nyní ohroženo novelou nového stavebního zákona.

Zajímavost :  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla, průmysl stagnuje

 „Ministerstvo pro místní rozvoj nám původně chtělo Pražské stavební předpisy zrušit úplně, nicméně vybojovali jsme jejich zachování, a naopak spolu s ostatními městy usilujeme o to, aby i Ostrava, Brno, Liberec nebo další statutární města mohla mít městské stavební předpisy, které odpovídají jejich požadavkům na výstavbu a rozvoj,“ uvádí Hlaváček.

Rada města znění první části novelizace PSP odsouhlasila v pondělí. „Návrh Pražských stavebních předpisů jde nyní do připomínkového řízení, kde se mohou vyjádřit jak městské části, tak veřejnost,“ dodává šéf Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč. Podle Hlaváčka se jedná o první z několika okruhů novelizace, v rámci níž byly upraveny i požadavky na umisťování zeleně. Další okruh by se měl týkat parkování.

Video se připravuje …

Vítězný návrh na nový informační systém v Praze


Celý článek zde