V Dukovanech začala plánovaná odstávka třetího bloku, stát bude do dubna

Dukovany (Třebíčsko) – V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala plánovaná odstávka třetího bloku kvůli pravidelné údržbě a kontrole zařízení a výměně části paliva za čerstvé. Operátoři začali snižovat výkon reaktoru v poledne. První turbosoustrojí odpojili v 16:53, dodávky elektřiny do sítě byly přerušené po odpojení druhého turbosoustrojí v 18:51. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Je to první letošní odstávka dukovanského bloku. Elektřinu začne znovu dodávat v dubnu. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.

“Ukončení odstávky energetici předpokládají v průběhu dubna, ale přesný termín opětovného zahájení výroby třetího bloku ČEZ upřesní v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky prováděných kontrol a testů,” uvedl mluvčí.

Od ledna 2023 přešly dukovanské bloky z jedenáctiměsíčních palivových kampaní na patnáctiměsíční, namísto dřívějších čtyř odstávek bloků s obměnou paliva v roce budou letos jen tři.

U třetího dukovanského bloku to bude 36. odstávka spojená s výměnou části paliva za čerstvé od jeho spuštění v roce 1987. Energetici v něm budou provádět 15.000 pracovních úkolů. “Vedle standardní údržby nás v rámci odstávky třetího bloku čeká také 54 technických a investičních akcí, které přispějí k další modernizaci části zařízení pro zajištění spolehlivosti v průběhu další etapy provozu elektrárny,” uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Zajímavost :  Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly, byt stál 87.838 Kč za m2

Mezi časově a technicky nejnáročnější budou patřit kontroly těsnosti teplosměnných ploch parogenerátorů, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel, generální revize jednoho z dieselových generátorů a kontrola lopatek a zařízení obou turbosoustrojí. Energetici také začnou měnit blokové úsekové rozvaděče.

“Obě naše jaderné elektrárny budeme provozovat nejméně 60 let a tomu přizpůsobujeme rozsah údržby a investic,” uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Vloni elektrárna vyrobila 14,3 TWh elektřiny, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.

Zajímavost :  Benzin v ČR za týden zdražil o 15 haléřů, nafta o deset haléřů zlevnila

Na konci loňského října dostala firma ČEZ finální nabídku na stavbu nového dukovanského bloku od tří zájemců, severoamerické společnosti Westinghouse, korejské KHNP a francouzské EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocování by mělo trvat do konce letošního února, kdy konečné pořadí nabídek dostane vláda. Do konce letošního roku by měla být s vybraným uchazečem podepsána smlouva. Nový blok by měl být v Dukovanech dokončený do roku 2036. Postaven bude vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu.

Reklama

Zajímavost :  Polští zemědělci dnes zahájili generální stávku spojenou s blokádami silnic a hraničních...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO