V květnu vzniklo v ČR 2590 firem, více než v dubnu

Během prvních pěti měsíců letošního roku vzniklo 12.452 společností, což je o sedm procent méně než za stejné období roku 2021. Zároveň zaniklo 5800 firem, o pět procent méně než před rokem.

„Počet nových společností byl v květnu podobný jako v březnu nebo únoru. Dubnový propad tak byl zřejmě jen jednorázovou záležitostí. Na druhou stranu zájem o zakládání nových společností je letos v kontextu minulých let poměrně nízký. Důvodem je především výrazná nejistota spojená s budoucím vývojem makroekonomické situace v ČR, jejíž predikci výrazně komplikuje pokračující konflikt na Ukrajině,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Počet nových společností klesl v prvních pěti měsících téměř ve všech krajích. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde vzniklo o čtyři procenta více firem než před rokem, a také Královéhradecký kraj, kde jich vzniklo podobně jako loni. Naopak v Moravskoslezském kraji a v Olomouckém kraji se jejich počet snížil meziročně o 17 procent.

Zajímavost :  Digitalizace zdravotnictví je po pandemii nutnost. Česká technologie HAIDi bojuje s infekcemi a šetří čas personálu

I přesto se však počet společností téměř ve všech krajích zvýšil, a to díky nízkému počtu zaniklých firem. Největší nárůst zaznamenala Praha s 2780 společnostmi a Jihomoravský kraj, kde se jejich počet zvýšil o 1001. Naopak v Ústeckém kraji se snížil o 28.

V jednotlivých odvětvích vzniklo od začátku roku nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (2563), v obchodu (1976) a ve zpracovatelském průmyslu (1318). Nejrychleji však přibývaly firmy v zemědělství, lesnictví a rybářství, kde na deset zaniklých jich připadlo 39 nově vzniklých. Nejnižší poměr nově vzniklých na deset zaniklých firem byl v odvětví obchodu, kde byl jejich počet vyrovnaný.

Zajímavost :  Ruská aktivistka: Neprekvapilo by ma, ak by sa Rusko rozpadlo na desať štátov

Ve srovnání s prvními pěti měsíci roku 2021 vzrostl počet nových společností nejrychleji v nakládání s nemovitostmi, a to o 41 procent. Následoval zpracovatelský průmysl (17 procent), obchod a zemědělství, lesnictví a rybářství (shodně 16 procent). Naopak v ubytování a stravování se počet nových společností meziročně snížil o 12 procent.

Nejvíce firem zaniklo v odvětví obchodu (1897), v nakládání s nemovitostmi (1161) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (709). Meziročně se počet zaniklých společností ve většině sledovaných odvětví snížil. Nejvíce v dopravě a skladování a ubytování a stravování, kde zaniklo o 15 procent firem méně než za stejné období loňského roku.

Zajímavost :  Čínsky megaprojekt pri Senci skončil ako vtip o Aliexpresse

Celý článek zde