V Kyjevě nejsem vítán, připustil německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier při návštěvě Varšavy připustil, že není vítán v Kyjevě. Potvrdil přitom předchozí informace médií, že se chystal ukrajinskou metropoli navštívit. Polský prezident Andrzej Duda, s nímž se dnes Steinmeier setkal, v uplynulých dnech podle německého prezidenta inicioval společnou cestu do Kyjeva, a to i s prezidenty tří pobaltských zemí – Litvy, Lotyšska a Estonska.

Zajímavost :  Německé obchody mají v posledních dnech problémy s přijímáním karet....

„Byl jsem na to připraven. Ale zjevně – a to musím vzít v potaz – si to v Kyjevě nepřáli,“ řekl Steinmeier. Jeho země je přitom terčem kritiky kvůli dlouhodobé vstřícné politice vůči Rusku a nedostatečné reakci na ukrajinské žádosti o vojenskou pomoc či uvalení nejpřísnějších ekonomických sankcí na Rusko. Podle Steinmeiera byla plánovaná cesta míněna jako „silné znamení společné evropské solidarity s Ukrajinou“.

Zajímavost :  Stavebniny DEK mohou převzít slovenskou firmu Stachema, rozhodl antimonopolní úřad

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk, který je známý svými až nediplomatickými vyjádřeními, už o víkendu řekl, že Ukrajina by uvítala spíše návštěvu kancléře Olafa Scholze než Steinmeiera. Návštěva prezidenta by podle něj měla jen symbolický charakter.

Putin je masový vrah a gangster, míní senátor Fischer. S takovými lidmi se nevyjednává

Video se připravuje …

Deníku Der Tagesspiegel pak Melnyk řekl, že Steinmeier, který byl v minulosti i ministrem zahraničí, po desítky let „spřádal pavoučí sítě kontaktů s Ruskem“ a že vztah s Ruskem pro něj zůstává „něčím podstatným, dokonce posvátným, bez ohledu na to, co se děje“.

Steinmeier přitom nedávno připustil chyby v hodnocení ruské politiky a prezidenta Vladimira Putina. „Mé trvání na (plynovodu) Nord Stream 2, to byla jednoznačně chyba. Trvali jsme na mostech, ve které už Rusko nevěřilo a před nimiž nás naši partneři varovali,“ sypal si Steinmeier popel na hlavu.

Celý článek zde