V Maďarsku začaly parlamentní volby. Sjednocená opozice soupeří s Orbánem

V Maďarsku otevřením volebních místností podle agentury DPA začaly parlamentní volby, v nichž se bude rozhodovat, zda premiér Viktor Orbán zůstane u moci čtvrté funkční období v řadě. Průzkumy veřejného mínění zveřejněné v poslední době naznačovaly, že jeho konzervativní strana Fidesz, která je u moci od roku 2010, si udržuje náskok před šestičlennou opoziční koalicí.

V posledním průzkumu agentury Závecz podle agentury Reuters vyjádřilo podporu konzervativní vládní straně 39 procent voličů, zatímco opozici vedené 49letým Péterem Márkim-Zayem 36 procent.

Zajímavost :  Na vzduch sa chodil len kúpať. Ako žil a zomrel šéf Islamského štátu?

Zároveň s parlamentními volbami se koná vládou prosazené referendum, které se týká sexuálních menšin.

Lidé mají možnost odevzdat svůj hlas od šesti hodin ráno do večerních 19 hodin. Očekává se, že po uzavření volebních místností budou zveřejněny prognózy na základě dotazování u volebních místností. Národní volební úřad (NVI) by měl předběžné výsledky zveřejnit ještě dnes večer.

Zajímavost :  Jan Žižka je komerční projekt pro lidi, chci, aby se investice vrátila, říká režisér Petr Jákl

Márki-Zay slibuje, že v případě vítězství vrátí do země demokracii a právní stát. Jde o principy, kvůli jejichž omezování je Orbánova vláda léta terčem kritiky ze strany Evropské komise i dalších mezinárodních organizací. Márki-Zay také Orbánovi vytýká zkorumpovanost i to, že nedostatečně podporuje Ukrajinu čelící ruské agresi.

Celý článek zde