V několika městech po zvýšení DPH zdražilo jízdné, jinde ho budou dotovat města

Praha – Některé dopravní podniky od 1. ledna zdražily jízdné v městské hromadné dopravě (MHD), například v Liberci, Ostravě nebo Plzni, jiné podniky ho nezdraží, ale města budou MHD více dotovat. Důvodem je to, že podnikům klesly příjmy z prodeje jízdenek po zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a současně jim stouply provozní náklady kvůli zvýšení regulované ceny distribuce elektřiny. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR v tiskové zprávě a vyjádření mluvčí sdružení Lindy Hailichové pro ČTK.

“Dopravním podnikům klesl výnos z jízdného o dvě procenta tím, že došlo ke změně sazby DPH z deseti na 12 procent. Dalším důvodem je výrazné navýšení regulované ceny distribuce elektrické energie,” odůvodnilo změny jízdného v MHD sdružení.

Podle předsedy sdružení Tomáše Pelikána zdražení elektřiny dopravním podnikům navyšuje náklady a komplikuje elektrifikaci vozových parků. “Všichni se snažíme ekologizovat náš vozový park, jsou na nás kladeny povinné kvóty na nákup bezemisních, tedy elektrických vozidel MHD, a na druhou stranu se nám takovými zásahy neustále prodražuje jejich provoz. Nevidíme v tom žádnou logiku,” uvedl Pelikán.

Zajímavost :  Realitní trh v ČR ožil, prodeje bytů stouply během loňska o desítky procent

K navýšení ceny jízdného se rozhodly dopravní podniky v Hradci Králové, Liberci, Jablonci nad Nisou, Opavě, Ostravě a Plzni.

Konkrétně v Hradci Králové zdraží jednorázové papírové jízdenky z 20 na 25 korun, jízdenka u řidiče zůstane na 30 korunách. V Liberci a Jablonci nad Nisou základní papírová i elektronická jízdenka pro dospělého stála 24 korun, nově je elektronická jízdenka za 28 Kč a papírová za 34 Kč. Roční jízdenka v těchto městech zdražila o 340 korun a tříměsíční o 230 korun.

V Opavě zdražily jednotlivé jízdenky o pět korun a časové jízdné o deset procent. V Ostravě stoupla cena krátkodobé nezlevněné přestupní jízdenky z 25 na 30 korun. Plzeňský dopravní podnik navýšil ceny jednotlivých jízdenek o 16 až 20 procent a ceny předplatných jízdenek o zhruba 7,5 procenta. V Pardubicích zdraží jízdné v MHD od 1. dubna.

Zajímavost :  Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům, se zemědělci se sejde Scholz

V Českých Budějovicích jízdenky nezdražily, zvýšila se ale pokuta za jízdu načerno. V případě jejího uhrazení do 14 dnů činí 800 korun místo dosavadních 600 korun. Cestování bez jízdenky se podraží také v Liberci, kde pokuta stoupla z 600 na 1500 korun, a v Plzni. Výše pokuty zaplacené na místě je tam nově 800 Kč místo 500 korun a při uhrazení do 15 kalendářních dnů 1200 Kč místo 1000 korun.

Reklama

Zajímavost :  Pandemie covidu-19 ještě více prohloubila rozdíly mezi velmi bohatými a...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO