V Praze utajeně jednali šéfové zpravodajských služeb NATO a partnerských zemí

V Praze se v minulém týdnu uskutečnilo utajované řádné jednání Vojenského zpravodajského výboru (MIC – Military Intelligence Committee) NATO. Dvoudenního setkání se kromě ředitelů vojenských zpravodajských služeb aliančních států zúčastnili i zástupci šesti partnerských zemí a Mezinárodního vojenského štábu Evropské unie. Prostřednictvím videa k účastníkům promluvil i jejich ukrajinský protějšek.

V úvodu jednání přivítala jeho aktéry ministryně obrany Jana Černochová, podle které ruská agrese na Ukrajině donutila NATO přehodnotit své priority a prohloubila jednotu členských zemí. Ministryně zároveň poděkovala za profesionální a náročnou práci.

Zajímavost :  Ropa bude letos i příští rok ještě dražší, než se očekávalo, tvrdí Citigroup

„Zpravodajské služby mají jedinečnou roli při hodnocení situace, predikci budoucího vývoje a analýze trendů. Včasné, relevantní a přesné informace jsou pro politiky a všechny, co rozhodují, velmi důležité,“ zdůraznila Jana Černochová.

„Předsedáme jako Česká republika Vojenskému zpravodajskému výboru poprvé a ve velmi složité době. O to důležitější je další posilování vzájemné spolupráce,“ uvedl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Právě rozvoj spolupráce a sdílení zpravodajských informací mezi aliančními zeměmi i partnerskými státy je jednou z priorit českého předsednictví MIC. Další prioritou jsou nové technologie a s nimi související možnosti a hrozby. Na jednání byly také řešeny koncepční otázky rozvoje zpravodajství v NATO.

Zajímavost :  Traktor tahající ruský tank. Ukrajinská pošta představila nové známky

Vojenský zpravodajský výbor je strategickým zpravodajským poradním orgánem Vojenského výboru NATO a Severoatlantické rady. Členy MIC jsou všechny vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby členských zemí NATO. Jejich poradenství se týká záležitostí vojenského zpravodajství a bezpečnosti. Vojenské zpravodajství za Českou republiku předsedá v roce 2022 jak pracovním orgánům, tak i vrcholným jednáním výboru.

(nik)

Celý článek zde