V sobotu v Česku přibylo 10 967 případů. Zátěž jednotek intenzivní péče je enormní

V sobotu přibylo v Česku 10 967 případů covidu, to je o 1500 méně než před týdnem. V porovnání s předchozím dnem mírně klesl i počet hospitalizovaných pacientů, pořád je jich však v nemocnicích přes šest tisíc. Zátěž nemocnic, především jednotek intenzivní péče, je enormní. Novinky o koronaviru doma i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí

  • V sobotu přibylo v Česku 10 967 případů covidu, to je o 1500 míň než před týdnem. 

  • Pozitivita testů zůstává dál vysoká, u lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích je stále téměř 6500 pacientů s covidem, z toho 1018 s těžkým průběhem. Každý den umírá s koronavirem víc než sto lidí.

  • Reprodukční číslo se dál drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru.

  • V Austrálii se dál šíří nová varianta koronaviru omikron, počet potvrzených případů v nejlidnatějším městě Sydney vzrostl na 13. Stát Queensland vyšetřuje podezření na tuto variantu. Nově se omikron objevil také v Chile.

  • Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Pro očkované milovníky tohoto sportu z České republiky jsou dostupné svahy v Itálii a Německu. Ve Francii zatím postačí i negativní test na covid-19. Švýcarsko ode dneška zrušilo povinnou karanténu, od návštěvníků z ČR ale vyžaduje dva negativní testy. Rakousko by se pro očkované mohlo otevřít 13. prosince.

07:16

Zájem o zájezdy na silvestra se podle cestovních kanceláří a agentur vrací na předkrizovou úroveň. Lidé už si na opatření související s pandemií koronaviru zvykli, pobyty kvůli nim neruší. Naopak mnozí raději odjíždějí za hranice, aby unikli restrikcím v tuzemsku. Velký zájem je tradičně o pobyty v Egyptě, dále na Maledivách ve Spojených arabských emirátech (SAE) nebo Dominikánské republice.

07:15

V zoologické zahradě v Antverpách se potvrdilo onemocnění covidem-19 u dvou hroších samic. Podle ošetřovatelů by mohlo jít o první známý případ covidu-19 u tohoto druhu, uvedla agentura Reuters. Hrošice Imani a Hermien jsou staré 14, respektive 41 let a kromě rýmy nemají žádné příznaky. Zoo je nicméně preventivně přemístila do karantény. „Pokud vím, je to u tohoto druhu poprvé. Celosvětově byl tento virus zaznamenán především u lidoopů a kočkovitých šelem,“ uvedl veterinář antverpské zoo Francis Vercammen. Předpokládá se, že se koronavirus přenesl ze zvířete na člověka, a je prokázáno, že se dostal i z člověka na zvíře.

07:14

Na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá k dnešku 1096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní.

07:13

V nemocnicích bylo uplynulý den 6431 pacientů s covidem-19, z toho víc než tisíc ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc. 

07:10

V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných na 100 tisíc obyvatel, na 439,2. Oproti minulé sobotě tamní laboratoře zachytily rovněž méně nově nakažených, 42 055 namísto 44 401 před týdnem. Vyplývá to z nových údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Institut však již ve čtvrtek varoval, že pokles nemusí nutně znamenat, že je nynější vlna šíření nákazy v Německu na ústupu. Tamní nemocnice a laboratoře totiž operují téměř na limitu své kapacity, a je proto možné, že již nezvládají zachytit více případů.

07:09

Nových případů covidu v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu testy odhalily 10 967 nakažených, o 1500 méně než před týdnem. 

07:06

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, za zlobení uhlí nebo brambory. Nadílku stejně jako loni ovlivní vládní opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nedoporučuje, aby si lidé za nynější vážné epidemické situace zvali Mikuláše a jeho družinu domů, a pokud dorazí, aby měli respirátory.

07:05

Zákaz silvestrovských oslav dnes kvůli výskytu nové varianty koronaviru vydal starosta brazilského Ria de Janeiro. „Respektujeme vědu,“ napsal Paes na Twitteru s tím, že mezi vědeckými komisemi města a státu existují rozdílné názory, ale on se raději bude držet přísnějšího postoje.

Zrušení oslavy, která na ohňostroj na světoznámé pláži Copacabana láká každoročně miliony obyvatel a turistů, není překvapením. V Brazílii si pandemie covidu-19 vyžádala více než 615 tisíc obětí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

07:03

První případ nákazy variantou omikron dnes oznámily úřady v Chile. Jedná se o cizince, který žije v Chile a do této jihoamerické země přicestoval minulý čtvrtek 25. listopadu z Ghany. „Cestující je očkovaný dvěma dávkami vakcíny Pfizer. Jeho zdravotní stav je nyní dobrý a dodržuje izolaci,“ uvedly zdravotnické úřady regionu Valparaiso. Dotčený měl po příletu pozitivní testy. Lidé, kteří s ním cestovali v letadle, jsou monitorováni.

21:20

Británie bude od úterý 7. prosince po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na koronavirus. Všichni cestující ho budou muset absolvovat nanejvýš 48 hodin před příjezdem do Británie. Nová povinnost, která se týká rovněž očkovaných lidí, začne platit od úterních 05:00 SEČ. O novém opatření, které má zpomalit šíření varianty omikron, na twitteru informoval ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Zajímavost :  Vaxeři vs. antivaxeři: Nejžhavější novinky ze zuřící celosvětové kulturní války 

Pro cestování z České republiky do Británie začala od úterý tohoto týdne kvůli omikronu platit nová opatření. Lidé očkovaní proti covidu-19 teď musejí vyplnit příjezdový formulář a mít objednaný a zaplacený PCR test na druhý den po příjezdu do země. Do obdržení negativního výsledku musejí zůstat v samoizolaci.

18:32

Přes 40 000 lidí dnes pochodovalo Vídní na protest proti koronavirovým opatřením rakouské vlády, která počítají mimo jiné s očkovací povinností od února příštího roku.

Protestující ve Vídni nesli plakáty s nápisy jako „Rozhodnu se sám za sebe“ nebo „Nové volby“, kterými dávali najevo svůj postoj k očkování i nynější koaliční vládě lidovců a Zelených.
„Jsem tady, protože jsem proti nucenému očkování. Jsem za lidská práva a porušování lidských práv je třeba zastavit,“ řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů. Další vyjádřil přesvědčení, že protestem chrání „naše děti“.

Na protest dohlíželo kolem 1200 policistů. Akce byla převážně klidná, narušilo ji pouze několik demonstrantů, kteří stříleli pyrotechnikou po příslušnících policie. Ti proti nim zasáhli pepřovým sprejem, několik protestujících policie zatkla.

Ve Vídni se protestovalo proti koronavirovým opatřením.

Ve Vídni se protestovalo proti koronavirovým opatřením. | Foto: Reuters

17:51

Brněnští strážníci dnes po poledni ve městě kontrolovali, zda lidé nosí respirátory tam, kde jim to nařízení vlády jako součást proticovidových opatření ukládá. Zaměřili se na MHD, nákupní centra a další veřejná místa. Podle ředitele Luboše Oprchala totiž mnozí lidé v dodržování základního opatření polevili, řekl novinářům.

Smyslem intenzivních kontrol nemá být bezhlavá represe, ale impulz k mezilidské ohleduplnosti. I proto dostala akce označení Respekt a zapojilo se do ní 30 strážníků, kteří zároveň dohlíželi na dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti.

16:01 Praha

Policie v centru Prahy večer kontrolovala dodržování proticovidových opatření, podle kterých musejí být restaurace, kluby a bary od 22 do 5 hodin uzavřené. Podle policejní mluvčí Violety Siřišťové byly některé provozovny otevřené ještě po jedenácté hodině večerní. Celkem policisté zaznamenali desítky porušení nařízení. Přes den se soustředí například na venkovní trhy a dodržování povinnosti nošení roušek či nedovolené popíjení alkoholických nápojů. Kontroly budou pokračovat.

13:24

Odstupující německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. „Ještě jednou vás důrazně žádám, abyste brali tento záludný virus vážně,“ cituje ji The Guardian. „Nová varianta omikron vypadá, že bude daleko víc nakažlivá, než co jsme tu už měli. Naočkujte se, ať už svou první dávnou, nebo posilující. Každá vakcína pomáhá,“ vyzvala. 

Angela Merkelová.

Angela Merkelová. | Foto: Reuters

12:15

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyzývá, aby lidé nesváděli vinu za pandemii na jejich pracovníky. 

12:12

Několik desítek lidí nespokojených s karanténními opatřeními proti nemoci covid-19 demonstrovalo v pátek večer s loučemi před domem saské ministryně sociálních věcí Petry Köppingové, která má v Sasku na starosti boj s pandemií. Končící spolupředseda sociální demokracie (SPD) Norbert Walter-Borjans protest na dnešním mimořádném stranickém sjezdu odsoudil a prohlásil, že to připomínalo fašistické akce.

Před domem Köppingové v saské Grimmě se v pátek po setmění shromáždilo asi 30 lidí s transparenty a se zapálenými loučemi, kteří pískali, bubnovali a skandovali. Když na místo přijela policie, pokusili se demonstranti ujet v autech. Policie ale několik aut zastavila a prověřila asi 25 lidí, kteří se nyní budou zodpovídat z možného porušení karanténních opatření. V Sasku, kde kvůli vysoké míře nákazy platí zpřísněná nařízení, je takto početné shromažďování lidí zakázané.

12:02

Mnohonásobně více lidí, než slavkovská radnice očekávala, se v sobotu přišlo naočkovat proti covidu-19 do společenského sálu Bonaparte. Vedení města na Vyškovsku se rozhodlo jednorázově nabídnout lidem možnost nechat si píchnout první, druhou či třetí dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech či jednodávkovou vakcínu Janssen. Vděční byli především důchodci, kteří si šli pro třetí dávku, že nemusejí nikam jezdit, řekla ČTK mluvčí radnice Veronika Slámová.

„Obávali jsme se, aby se přihlásilo alespoň 70 lidí, zaregistrovalo se jich 370. Rozdělili jsme je do skupin po 40 lidech a přicházejí po půlhodinách. Z města organizaci zajišťují čtyři lidé a máme tu tři zdravotníky z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně,“ řekla Slámová. Podle ní jde zhruba 80 procent lidí na třetí dávku, ale jsou i takoví, kteří jdou na první dávku, když to mají tak blízko, uvedla mluvčí.

Zajímavost :  Kurýři rozvážkových platforem v Evropské unii dostanou práva zaměstnanců

11:24 Vlajka Ruské federace.

Rusko za posledních 24 hodin hlásí 32 974 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu na nemoc v zemi zemřelo 1215 lidí, uvádí The Guardian.

11:15

Po vstupu do Švýcarska musejí všichni cestující vyplnit příjezdový formulář. Pro rizikové země, mezi kterými byla i Česká republika, Švýcarsko zmírnilo ode dneška podmínky příjezdu a zrušilo karanténu. Od všech návštěvníků ze zahraničí starších 16 let se požaduje při příjezdu negativní PCR test, bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci. Další PCR či antigenní test je potřeba podstoupit mezi čtvrtým a sedmým dnem po příjezdu do země. Výsledek testu je spolu s formulářem potřeba poslat příslušným úřadům.

Švýcarské zdravotnické úřady podmínky vstupu pravidelně aktualizují, stejně tak seznam rizikových zemí. V listopadu provozovatelé lyžařských areálů prohlásili, že nebudou po lyžařích žádat covidové certifikáty, pokud se situace výrazně nezhorší.

11:14

Ve Francii je ode soboty pro sjezdové lyžování potřeba mít covidový certifikát, tedy doklad o očkování, prodělání nemoci covid-19, o negativním výsledku PCR testu nebo nejvýše den starý antigenní test. Na sjezdovkách se podle médií dají očekávat kontroly. Takzvané covidové pasy jsou nezbytné i pro ubytování a v restauracích. Doklad je povinný pro děti od 12 let a dvou měsíců.

Pro zakrytí nosu a úst jsou ve Francii přípustné chirurgické roušky, textilní nanoroušky splňující francouzskou normu nebo homologovaný filtrační nákrčník. Lyžaři musejí mít zakrytá ústa při vstupu do restaurace, ve frontách na vlek a také na všech sedačkách a lanovkách, včetně těch otevřených. Jedinou výjimkou jsou pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. Roušky jsou povinné od 11 let. Ve Francii je otevřených šest středisek, 18 jich otevře o víkendu.

11:13

V Německu jako první 19. listopadu otevřel lyžařský areál Zugspitze, kam mohou jen očkovaní a uzdravení, kteří musejí předložit ještě dodatečný test. Kapacita ve středisku je omezená na dvě třetiny, lyžaři musejí mít na lanovkách respirátory FFP2. Od pátku fungují také areál v bavorském Oberstdorfu, kde platí stejné podmínky jako na Zugspitze, nebo středisko ve Schwarzwaldu v Bádensku-Württembersku, kde mohou lyžovat rovněž jen očkovaní a vyléčení, dodatečný test k tomu ale nepotřebují.

11:12

Dobré sněhové podmínky napříč Evropou lákají první lyžaře. Při cestě do Itálie musejí turisté ze zemí schengenského prostoru předložit digitální certifikát Evropské unie o očkování a také vyplnit speciální formulář, elektronicky nebo v papírové podobě. Pokud cestující při vstupu tyto doklady nemá, čeká ho pětidenní izolace, povinnost ohlásit se místním úřadům a po pěti dnech podstoupit test. Děti do 18 let mohou do Itálie cestovat bez omezení, pokud jsou v doprovodu rodiče, který pravidla pro vstup splňuje. Tato pravidla platí zatím do 15. prosince, jednotlivé italské regiony je mohou upravovat podle vlastní potřeby.

Pro lyžování v Jižním Tyrolsku a v provincii Trento je potřeba základní digitální očkovací certifikát, nosit roušky nebo respirátory v uzavřených kabinách lanovek a dodržovat metrové rozestupy. Provozovatelé skiareálů také doporučují nákup skipasů on-line. V pátek mělo v Itálii otevřeno 18 lyžařských areálů, v sobotu zahajují sezonu desítky dalších středisek.

10:51

Epidemie covidu v hradeckém kraji zpomaluje. Testy v pátek odhalily v kraji 752 nákaz, před týdnem 735. Incidence proti pátku stoupla na 997 z 993.

10:48

Cookovy ostrovy zaznamenaly v sobotu první případ koronaviru od začátku pandemie. Lékaři ho odhalili u desetiletého chlapce, který v úterý přiletěl z Nového Zélandu. Nyní je v karanténě. V zemi se 17 tisíci obyvateli je naočkováno 96 procent obyvatel, kteří mohou vakcínu získat.

10:42

Jižní Korea má nový denní rekord jak v počtu nakažených – 5352, tak v počtu úmrtí – 70, uvádí britský deník The Guardian. 

10:23

Evropská agentura pro léčivé přípravky začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Vakcína se svým principem od těch doposud užívaných liší – jedná se o takzvanou inaktivovanou vakcínu obsahující celý usmrcený virus SARS-CoV-2. Díky tomu by mohla být účinnější proti novým mutacím viru a také oslovit ty, kteří se aplikace mRNA vakcín obávají.

09:25

Počty nákaz covidem-19 v Olomouckém kraji dál klesají, za pátek přibylo 1513 případů, což je o 270 méně než před týdnem. Klesá i počet případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nyní jich kraj vykazuje 1409, o den dříve to bylo 1451. 

„V Olomouckém kraji je úroveň přenosu onemocnění covid-19 stále na úrovni komunitního přenosu, avšak ve srovnání s předchozím obdobím nedochází k nárůstu nových případů. Situace přesto zůstává nestabilní a je potřeba ji nepodceňovat,“ řekla ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Epidemiologická zátěž podle ní za poslední týden mírně klesla ve všech věkových kategorií s výjimkou kategorie dětí do pěti let.

09:08

Reprodukční číslo se dál drží pod zlomovou hranicí jedna, což svědčí o zpomalování epidemie koronaviru. K sobotě mírně kleslo na 0,92.

08:56

Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. Týdenní průměr se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro pacienty s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent. 

Zajímavost :  Americké akcie stouply poté, co zjištění odborníků naznačila mírnější průběh...

08:55

Incidenční číslo k dnešku podruhé za sebou kleslo, na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní nyní připadá 1100 případů koronaviru, předchozí den činilo 1135. Ve většině krajů se situace mírně zlepšila.

Nejhůře je na tom dál s incidencí 1436 Zlínský kraj, který už v pátek předstihl dlouhodobě nejhorší Olomoucký kraj. Tam k dnešku připadá na 100 tisíc obyvatel 1409 nakažených. Relativně nejlépe je na tom dál Karlovarský kraj s 465 případy v přepočtu na obyvatele, tam ale incidenční číslo vzrostlo. 

08:36

„Jsme opět svědky toho, jak pod našima rukama vyhasínají lidské životy,“ říká v reportáži Aktuálně.cz primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal.

08:20

V Austrálii se dál šíří nová varianta koronaviru omikron, počet potvrzených případů v nejlidnatějším městě Sydney vzrostl na 13. Stát Queensland vyšetřuje podezření na tuto variantu, uvedla dnes agentura Reuters.

Federální úřady se drží plánu na znovuotevření ekonomiky v naději, že nová varianta bude mírnější než ty předchozí. Vlády některých australských států nicméně přistoupily ke zpřísnění kontrol na svých hranicích. Země také odložila plán, který počítal s částečným znovuotevřením hranic 1. prosince.

07:50

Česká republika má ze sousedů nejvíce případů covidu na obyvatele. Česko má za uplynulé dva týdny 2373 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 2081 případů). Takřka stejně je na tom ze sousedů Slovensko, kde evidují 2189 nových případů na 100.000 obyvatel za 14 dní, před týdnem bylo třetí s 1908 případy.

07:01

Počet hospitalizovaných byl sice nižší oproti předchozím dnům tohoto týdne, kdy se blížil i 7000, ale o zhruba pět set vyšší než minulý pátek. Zátěž nemocnic, především jednotek intenzivní péče, je enormní. Podle prognóz bude růst i v dalších předvánočních týdnech, i kdyby epidemie začala brzdit.

07:01

V pátek přibylo v Česku 17 659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání klesl v tomto týdnu potřetí. Pozitivita testů zůstává ale dál vysoká, u lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího. V nemocnicích bylo před víkendem skoro 6800 lidí s covidem, z toho 1052 s těžkým průběhem. 

07:00

Německo zaznamenalo během uplynulých 24 hodin 64 510 nových případů nákazy koronavirem a 378 úmrtí pacientů s covidem-19. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O týden dříve to bylo 67 125 nově potvrzených případů nákazy a 303 úmrtí.

06:59 Vlajka Brazílie

Soudce brazilského nejvyššího soudu v pátek nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho výroku, že vakcíny proti covidu-19 mohou urychlit rozvoj onemocnění AIDS. Vyšetřovací komise brazilského Senátu obvinila prezidenta Bolsonara z devíti deliktů včetně zločinu proti lidskosti. Bolsonaro obvinění odmítá.

Brazilský prezident, který se odmítl nechat očkovat, v přímém přenosu 24. října prohlásil, že „podle oficiálních zpráv britská vláda naznačila, že u plně očkovaných lidí se nemoc AIDS rozvíjí mnohem rychleji, než se předpokládalo“. Firmy Facebook a Instagram video po několika dnech odstranily s tím, že porušuje jejich pravidla.

06:56

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Investoři se snažili zpracovat smíšené statistické údaje a trápí je také nejistota, jaký dopad bude mít nová varianta koronaviru nazvaná omikron.

Index Dow Jones klesl o 59,71 bodu, tedy 0,17 procenta, na 34.580,08 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 38,67 bodu, neboli 0,84 procenta, na 4538,43 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 295,85 bodu, čili 1,92 procenta, na 15.085,47 bodu.

06:55 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za říjen zemřelo po nákaze koronavirem 74 893 lidí, nejvíce za jeden měsíc od začátku epidemie v zemi. Podle agentury AFP to v pátek oznámil ruský statistický úřad Rosstat, který eviduje téměř dvakrát vyšší počet obětí covidu-19 než vláda. Podle Rosstatu, který má širší definici úmrtí v souvislosti s koronavirem než vládní operativní štáb, činil celkový počet obětí pandemie v Rusku na konci října více než 520 tisíc. Podle těchto údajů je Rusko se 145 miliony obyvatel po Spojených státech a Brazílii třetí nejhůře postiženou zemí na světě

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 22 minutami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO